Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán zaútočil na Izrael: Škody jsou minimální, díky účinnému obranému systému a spojencům

Izraelská protivzdušná obrana Iron Dome.
Izraelská protivzdušná obrana Iron Dome.
Foto: Israel Defence Forces

Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na Izrael, při kterém vypustily desítky bezpilotních dronů a raket. Izrael označil tento útok za "závažnou a nebezpečnou" eskalaci situace. Po dvou hodinách očekávání se sirény rozezněly po celé zemi.

Podle oficiálního sdělení izraelské armády bylo z Íránu vypáleno několik desítek bezpilotních dronů, které podle nejmenovaných zdrojů byly očekávány kolem 02:00 místního času (01:00 SELČ). Potvrzení této informace přišlo právě v 00:58 hodin našeho času, kdy se poprvé rozezněly sirény varující před vzdušným útokem.

Daniel Hagari, mluvčí izraelské armády, ve svém posledním prohlášení sdělil, že Írán vypálil rakety směrem na Izrael a zároveň zdůraznil, že na obloze je „mnoho“ stíhaček připravených k odražení útoků z Teheránu.

"Írán vypálil rakety ze svého území na území Izraele," uvedl brzy ráno Hagari.

"Chci připomenout, že bez ohledu na původ hrozby, když zazní poplach, je důležité vstoupit do krytu a zůstat tam nejméně deset minut. V případě potřeby prodloužení pobytu v krytu vás budeme informovat," dodal.

„V této chvíli je ve vzduchu množství letadel IAF připraveno čelit jakékoli hrozbě,“ dodává Hagari. „Můžete slyšet výbuchy ze zasažených dronů nebo padající trosky. Jelikož existují různé hrozby, výstrahy mohou být vyhlášeny v rozsáhlých oblastech,“ pokračuje.

Hagari také vyzval veřejnost, aby se „zdržela šíření neověřených fám a nepravdivých zpráv“.

„Nadále se chovejte zodpovědně a klidně jako dosud a dodržujte pokyny. Jsme silní a schopni zvládnout tuto událost,“ dodává.

V prohlášení Revolučních gard se říká, že operace s názvem „Čestný slib“ probíhá s podporou íránské Nejvyšší rady pro národní bezpečnost a pod dohledem generálního štábu ozbrojených sil.

V porovnání s drony balistické rakety nebo střely s plochou dráhou letu dosáhnou území Izraele podstatně dříve, uvedl server The Times of Israel. Armáda dosud identifikovala více než 100 dronů vypálených z Íránu.

Íránská bezpilotní letadla s 20 kg výbušninou jsou důvodem vážného znepokojení, prohlásil izraelský generál Amos Yadlin v rozhovoru pro zpravodajskou televizi Channel 12. Daniel Hagari, mluvčí izraelské armády, dodal, že sledují pohyb těchto letadel směrem k Izraeli s obavami o možnou eskalaci. Izraelská armáda oznámila, že ve všech ohrožených oblastech budou znít sirény a jejich obrana je připravena. Izrael, Jordánsko, Irák a Libanon již uzavřely své vzdušné prostory jako opatření proti útoku.

Podle informací portálu Times of Israel izraelský zástupce pro Army Radio uvedl, že ze stovek odpálených íránských dronů, které směřovaly směrem k Izraeli, bylo již zničeno více než sto dronů mimo izraelský vzdušný prostor. Dále se uvádí, že některé z těchto dronů byly sestřeleny Spojenými státy a jednotkami Spojeného království. Předchozí zprávy izraelských ozbrojených sil naznačovaly identifikaci více než sto dronů směřujících na Izrael.

Americký prezident Joe Biden je o útoku „pravidelně informován“. "Spojené státy budou stát pevně na straně Izraelců a podporovat jejich obranu před hrozbami ze strany Íránu," dodala mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Írán Izraelská armáda protivzdušná obrana Iron Dome

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.