Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ironie brexitu. Kde se budou vyrábět nové britské pasy?

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Občané Spojeného království začnou dostávat nové pasy po odchodu Británie z Evropské unie už od března. V pátek to oznámilo britské ministerstvo vnitra. Už se ale nezmínilo, že se tyto pasy budou vyrábět v Polsku.

"Jednou z brexitových ironií je, že jedenáctiletý kontrakt v hodnotě 260 milionů liber (7,8 miliardy Kč) loni vyhrála dceřiná společnost francouzské nadnárodní skupiny Thales, poté co neuspěl britský zájemce De La Rue," napsal list The Times.

Zakázku přitom bude francouzsko-nizozemská firma realizovat v továrně v Polsku, a to na základě pravidel EU pro zadávání veřejných zakázek.

"Takže všechny nové pasy se budou dělat v továrně společnosti v polském městě Tczew a pak dovážet do Spojeného království," uvedl dále list The Times.

K tomu ironicky dodal, že v době podpisu kontraktu vláda slibovala, že se tak zajistí 70 nových pracovních míst v Británii.

Témata:  pasy Velká Británie Brexit Polsko

Související

Aktuálně se děje

5. prosince 2025 9:13

Konec známého zpravodaje. Česká televize přichází o výraznou tvář

Českou televizi opustila další z výrazných tváří jejího zpravodajství. Zahraniční korespondent Bohumil Vostal v úterý potvrdil, že jeho působení ve veřejnoprávní instituci je u konce. Pro tuto chvíli zatím neprozradil, kam teď povedou jeho kroky. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy