Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci zkouší nový trik! Falešné pasy na letištích

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Řecká policie zadržela na letištích na ostrovech Santorini a Kós 13 migrantů, kteří se s falešnými cestovními doklady chtěli dostat do Itálie a střední Evropy. S odvoláním na řeckou policii o tom dnes informovala agentura DPA.

Podle řecké policie jsou nyní v letní sezóně takové případy na letištích v Řecku téměř na denním pořádku. Jen za posledních sedm dní zadrželi tamní policisté na menších řeckých letištích 21 migrantů s falešnými pasy, kteří se chtěli dostat dál do Evropy. Na některých letištích proto řecké policii pomáhají kolegové z Německa i dalších zemí EU, uvedla DPA.

Po uzavření takzvané balkánské pozemní trasy, po níž před čtyřmi lety přišel přes Řecko do Evropy na milion migrantů z Blízkého východu a Asie, rozjeli pašeráci výnosný obchod. Falešné cestovní doklady, s nimiž se snaží běženci dostat letecky dále do EU, stojí na černém trhu od 500 do 3000 eur (zhruba 13.000 až 77.000 Kč).

Velkou migrační vlnu přes Řecko z roku 2015 v následujících letech téměř zastavila dohoda EU s Ankarou, která výrazně zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU.

I tak ale přes Egejské moře stálé proudí do Řecka týden co týden stovky uprchlíků a další běženci přecházejí pozemní hranici. Od začátku letošního roku připlulo do Řecka z Turecka podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 16.385 běženců a asi 6000 jich přešlo pozemní hranici.

V Řecku nyní žije na 70.000 běženců, řada z nich v přeplněných uprchlických táborech.

Témata:  uprchlíci Řecko pasy

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.