Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci zkouší nový trik! Falešné pasy na letištích

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Řecká policie zadržela na letištích na ostrovech Santorini a Kós 13 migrantů, kteří se s falešnými cestovními doklady chtěli dostat do Itálie a střední Evropy. S odvoláním na řeckou policii o tom dnes informovala agentura DPA.

Podle řecké policie jsou nyní v letní sezóně takové případy na letištích v Řecku téměř na denním pořádku. Jen za posledních sedm dní zadrželi tamní policisté na menších řeckých letištích 21 migrantů s falešnými pasy, kteří se chtěli dostat dál do Evropy. Na některých letištích proto řecké policii pomáhají kolegové z Německa i dalších zemí EU, uvedla DPA.

Po uzavření takzvané balkánské pozemní trasy, po níž před čtyřmi lety přišel přes Řecko do Evropy na milion migrantů z Blízkého východu a Asie, rozjeli pašeráci výnosný obchod. Falešné cestovní doklady, s nimiž se snaží běženci dostat letecky dále do EU, stojí na černém trhu od 500 do 3000 eur (zhruba 13.000 až 77.000 Kč).

Velkou migrační vlnu přes Řecko z roku 2015 v následujících letech téměř zastavila dohoda EU s Ankarou, která výrazně zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU.

I tak ale přes Egejské moře stálé proudí do Řecka týden co týden stovky uprchlíků a další běženci přecházejí pozemní hranici. Od začátku letošního roku připlulo do Řecka z Turecka podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 16.385 běženců a asi 6000 jich přešlo pozemní hranici.

V Řecku nyní žije na 70.000 běženců, řada z nich v přeplněných uprchlických táborech.

Témata:  uprchlíci Řecko pasy

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.