reklama

Kahlovy poznámky jsou podle agentury Reuters znamením toho, že situace v Afghánistánu vyvolává ve Washingtonu vážné bezpečnostní obavy i poté, co USA a další země NATO v létě ze země stáhly jednotky po dvou desetiletích bojů.

Islamistické radikální hnutí Tálibán proti místní odnoži IS bojuje, protože islamisté útoky podrývají snahy Tálibánu o ustavení pořádku po stažení mezinárodních jednotek. Kahl však senátnímu výboru pro ozbrojené složky řekl, že si není jistý tím, zda Tálibán dokáže proti ISIS-K efektivně zasáhnout.

"Máme za to, že Tálibán a ISIS-K jsou smrtelní nepřátelé. Tálibán má proto velkou motivací po nich jít. Jejich schopnost toho dosáhnout je podle mě zatím nejasná," řekl náměstek. Dodal, že islamisté mají ve svých řadách několik tisíc bojovníků.

Kahl podle Reuters rovněž naznačil, že o něco složitější bude situace kolem působení teroristické sítě Al-Káida v zemi. Tálibán totiž v minulosti poskytoval jejím bojovníkům útočiště, což byl důvod, proč USA vtrhly po teroristických útocích z 11. září 2001 do Afghánistánu a svrhli jeho vládu.

Tálibán přitom podle expertů stále vztahy s Al-Káidou udržuje. V dohodě s USA se nicméně zavázal, že nedovolí, aby z Afghánistánu vzešly útoky proti Spojeným státům či jejich spojencům. Kahl před výborem ale prohlásil, že Al-Káidě zabere zřejmě rok či dva, než znovu získá možnost podniknout útoky proti americkým cílům mimo Afghánistán.

Na chaotický odchod amerických vojáků ze země dohlížel prezident Joe Biden, který kvůli tomu zaznamenal propad v průzkumech veřejného mínění. Biden po stažení z Afghánistánu prohlásil, že USA budou nadále podnikat v zemi tajné operace, jejichž cílem bude včas podchytit případné hrozby.

Kahl dnes poznamenal, že cílem amerických operací je rozbít fungování ISIS-K a Al-Káidy, aby nebyly schopné podniknout útoky na americké cíle. Američtí činitelé nicméně podle Reuters v soukromí varují, že jsou tyto snahy bez vojáků v zemi velice obtížné. USA vysílají do Afghánistánu bezpilotní letadla, která startují ze základen v Perském zálivu. Podle Kahla zatím žádná ze zemí sousedící s Afghánistánem nesvolila k tomu, aby se v ní usadily americké protiteroristické jednotky.

reklama