Neúspěšně se podle ISW Rusové pokusili o postup severozápadně od Doněcku. Ruské síly se kromě toho možná připravují na protiofenzivu ukrajinských sil u měst Snihurivka a Zelenodolsk v jižní části Ukrajiny. Podle institutu tomu nasvědčuje skutečnost, že ruští vojáci zaminovávají břehy řeky Inhulec poblíž těchto měst.

Starosta Mykolajivu Oleksandr Sjenkevyč dnes nad ránem na sociální síti Telegram informoval, že ve městě se ozvalo několik explozí. Zprávy o masivním ostřelování z tohoto jihoukrajinského přístavního města přicházely v posledních týdnech opakovaně. Sirény signalizující letecký poplach se v noci na dnešek rozezněly po celé Ukrajině s výjimkou Chersonské oblasti a Krymu, upozornil web The Kyiv Independent.

Britské ministerstvo obrany dnes ve své pravidelně zprávě o situaci na bojišti uvedlo, že ukrajinské síly pokračují v protiofenzivě proti ruským jednotkám v Chersonské oblasti západně od řeky Dněpr. Ruská armáda se je snaží zastavit dělostřeleckými útoky podél řeky Inhulec, hrozí jí však vážné problémy se zásobováním kvůli dalšímu poškození klíčového Antonivského mostu přes Dněpr, který Ukrajinci opakovaně ostřelují.

"Nebylo možné ověřit tvrzení ukrajinských představitelů, že se Rusko chystá postavit alternativní přechod, pontonový most přes Dněpr... Pokud by překonání Dněpru nebylo možné a ruské síly v okupované Chersonské oblasti by byly odříznuty, byl by to pro Rusko významný vojenský i politický neúspěch," uvádí ministerstvo.

Americké ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že na Ukrajině zemřeli další dva občané USA, kteří bojovali společně s ukrajinskými jednotkami na Donbase. Už dříve zemřeli nejméně dva Američané, kteří na Ukrajinu odjeli jako dobrovolníci, několik dalších se pohřešuje nebo jsou v zajetí.

Dvojice, jejíž smrt nyní potvrdila americká diplomacie, přišla o život v pondělí při několikahodinové bitvě v Doněcké oblasti, uvádí web Politico s odvoláním na ukrajinského velitele, který měl Američany na starosti. Muži údajně patřili do speciální jednotky spadající pod síly teritoriální obrany, která byla nasazena u města Siversk západně od Lysyčansku. Po jejich boku při stejném střetu padl také muž z Kanady a občan Švédska, píše Politico.

Zahraniční bojovníci prý dostali za úkol severozápadně od Siversku střežit místo, kde se Rusové pokoušeli dostat přes řeku. "Byli úspěšní. Ale na konci mise byli přepadeni ruskými tanky," řekl velitel Ruslan Mirošničenko. "První granát poranil (jednoho z Američanů) Luka... Druhý granát je všechny zabil," pokračoval.

Ukrajinské ozbrojené síly dle úřadů zasáhly most v Chersonské oblasti

Ukrajinské ozbrojené síly dnes zasáhly Darivskyj most přes řeku Inhulec v Rusy okupované Chersonské oblasti na jihu země, oznámil podle agentury Reuters poradce gubernátora Chersonské oblasti Serhij Chlaň. Představitel ruských okupačních úřadů v regionu Kirill Stremousov podle agentury TASS připustil, že Ukrajinci most ostřelovali a že dostal několik zásahů, ale zároveň tvrdí, že není strategicky významný.

"Je to pokračování operace, jejímž cílem je odříznutí chersonské skupiny Rusů od zásobování. Každý most je slabým místem pro logistiku a naše ozbrojené síly umně ničí systém nepřítele. Toto ještě není osvobození Chersonu, ale vážný přípravný krok tímto směrem," napsal na facebooku Chlaň.

Podle Stremousova zasáhlo most sedm střel a je v něm asi sedm děr. "Ale je celý, je možné se po něm pohybovat. Na rozdíl od Antonivského mostu, tento nemá strategický význam," cituje TASS představitele místní Ruskem dosazené správy.

Prohlášení ani jedné z bojujících stran nebylo možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Stanice BBC na svém webu poznamenala, že tento most, stejně jako Antonivskyj most přes Dněpr, který ukrajinské ozbrojené složky ostřelují už několik dní, je strategicky důležitým místem, přes který může Rusko zásobovat své síly.

Ukrajina podle Reuters používá zbraně dlouhého doletu ze Západu k útokům na ruské zásobovací linie a muniční sklady ve snaze zvrátit průběh invaze a připravit protiofenzívu v Chersonské oblasti, kterou ovládají ruské okupační síly.

Rusko raketami zasáhlo letiště na střední Ukrajině, tři mrtví

Rusko dnes vypálilo 13 raket na Kirovohradskou oblast ve střední části Ukrajiny a zasáhlo leteckou základnu Kanatovo a železniční infrastrukturu. Při útoku zemřeli nejméně tři lidé, uvedla ukrajinská média s odvoláním na velitele oblastní vojenské správy Andrije Rajkovyče.

"Byli zasaženi vojáci, devět jich utrpělo zranění, jeden byl zabit. Podle předběžných informací zemřeli i dva členové ochranky na transformátorové stanici," sdělil Rajkovyč.

Ruské jednotky dnes ostřelovaly i Charkov, podle starosty Ihora Terechova palba zasáhla i místní univerzitu, nejméně jeden člověk byl zraněn.