reklama

Podle Meloniové by to mohlo uškodit společnému postoji Evropské unie vůči Ukrajině, uvedla agentura DPA.

Zelenskyj se zastavil v Paříži po středeční návštěvě Británie, která patří mezi největší podporovatele této východoevropské země v jejím boji proti ruské agresi. Dnes ukrajinský prezident odcestoval společně s Macronem do Bruselu, kde vystoupil s projevem v Evropském parlamentu a kde má na programu i setkání s účastníky summitu EU.

Pařížskou zastávku Zelenského na evropské cestě však ostře kritizovala italská premiérka, podle níž je Macron doma pod politickým tlakem, a možná i proto chtěl vyslat nějaký signál. "Ale jsou chvíle, kdy je na škodu, když člověk dává přednost domácímu veřejnému mínění. A toto byl, zdá se ten případ," řekla Meloniová. Ta bývá někdy označována za krajně pravicovou političku, v otázce Ukrajiny ale zastává jednoznačně prokyjevské postoje. "Domnívám se, že naší silou v této věci musí být jednota," zdůraznila dnes italská premiérka.

V Itálii vyvolalo pozvání Zelenského od Macrona a jejich společné setkání se Scholzem nadmíru kritické reakce, uvedla DPA. Na rozdíl od vlády předchozího premiéra Maria Draghiho, který loni v červnu společně s Macronem a Scholzem navštívil Kyjev, je nynější Itálie v Evropě mnohem izolovanější a už není vnímána podobně jako Francie či Německo. Italská pravicová vláda sklidila kritiku především kvůli svému postoji k migrantům ve Středozemním moři.