Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Snahy o démonizaci krajně pravicových voličů ztrácejí účinek, zní z Itálie

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Snahy o démonizaci krajně pravicových voličů ztrácejí účinek. Prohlásila to v pondělí italská premiérka Giorgia Meloniová po vítězství krajně pravicového Národního sdružení (RN) v prvním kole předčasných parlamentních voleb ve Francii.  

"Zpozorovala jsem něco, co se v různých formách děje i v Itálii: Neustálá snaha démonizovat a zahánět do kouta lidi, kteří nevolí levici," uvedla Meloniová pro agenturu Adnkronos v prvním vyjádření po nedělních volbách ve Francii.

Dodala, že jde o trik na odklonění debaty od podstaty rozličných politických návrhů. Meloniová je nejvíce pravicově orientovanou italskou lýdriní od dob druhé světové války, konstatuje AFP.

V reakci přitom pogratulovala francouzské krajně pravicové straně Marině Le Penové k vítězství. "Na politické úrovni gratuluji Národnímu sdružení a jejich spojencům k jejich jasnému úspěchu v prvním kole," uvedla italská premiérka.

RN zvítězila v prvním kole předčasných parlamentních voleb ve Francii se ziskem přes 33 procent hlasů. Na druhém místě s přibližně 28 procenty hlasů skončila levicová Nová lidová fronta (NFP).

Centristický blok prezidenta Emmanuela Macrona Spolu (ENS) se umístil na třetím místě a získal podporu přibližně 20 procent voličů.

Témata:  Francie Giorgia Meloniová

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy