Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael dostal pod kontrolu celou pozemní hranici s Pásmem Gazy

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izrael dostal pod účinnou kontrolu celou pozemní hranici s Pásmem Gazy, když jeho síly ve středu obsadily 14-kilometrovou jižní hranici tohoto pásma s Egyptem. Uvedl to deník The Guardian.

Obsazení pásu podél hranice s Egyptem (nazývaného "Filadelfský koridor") oznámil ve středu bez dalších podrobností mluvčí izraelské armáda Daniel Hagari. Dosud to byla jediná část pozemní hranice Pásma Gazy, kterou Izrael přímo nekontroloval.

Hamas jako vládnoucí hnutí v pásmu Gazy podle Hagariho tento koridor používá k pašování zbraní. Izraelští vojáci podle jeho slov v této oblasti objevili přibližně 20 tunelů.

Webová stránka Al-Qahera News, která je napojena na egyptskou vládu, citovala zdroj z prostředí egyptských úřadů, podle kterého Izrael tvrzení o těchto tunelech zneužívá jako zástěrku pro ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. "Izrael tato tvrzení používá k ospravedlnění pokračování v operaci v palestinském městě Rafah a prodlužování války na politické cíle," uvedla Al-Quahera News.

Mluvčí Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti John Kirby řekl, že obsazení koridoru je v souladu s rozsahem pozemních operací v Rafahu, o kterém izraelští představitelé Bílý dům informovali.

Izrael tento týden opětovně útočil na oblast kolem města Rafah na jihu Pásma Gazy a izraelské tanky pronikly do centra města. Uvedla to agentura Reuters.

Více než 45 osob přišlo o život při nedělním izraelském náletu v uprchlickém táboře Tal as-Sultán v západní části Rafahu, kde se ukrývaly tisíce lidí. Desítky dalších utrpěly zranění. Mezinárodní společenství tento útok odsoudilo a Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání.

Izrael si v souvislosti s náletem vysloužil kritiku ze strany mezinárodního společenství, odsoudila ho EU či OSN. Šéf diplomacie EU Josep Borrell označil útok za "hrozný". Podle jeho slov je zároveň důkazem toho, že "v Gaze není žádné bezpečné místo". Generální tajemník OSN António Guterres zase naléhal, aby tato "hrůza" v palestinské enklávě skončila.

Borrell navíc informoval, že ministři zahraničních věcí zemí EU se v pondělí v Bruselu dohodli na svolání setkání s Izraelem, aby ho přiměli vysvětlit své chování v ofenzivě v Rafahu navzdory rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který žádal okamžité zastavení této operace.

"Dosáhli jsme potřebné jednomyslnosti ke svolání 'asociační rady' s Izraelem, abychom prodiskutovali situaci v Gaze," řekl Borrell. K setkání má dojít na základě dohody o přidružení existující mezi Izraelem a EU, přibližuje AFP.

Spojené státy v reakci na útok na uprchlický tábor v Rafahu vyzvaly Izrael, aby vynaložil všemožné úsilí a vyhnul se civilním obětem při své ofenzivě v Pásmu Gazy.

"Izrael musí přijmout všechna možná preventivní opatření na ochranu civilistů, " uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady. Dodal, že Washington se prostřednictvím izraelské armády i "svých partnerů na místě" snaží zjistit, co se stalo.

Izraelská armáda tvrdí, že útok byl veden proti "legitimním cílům podle mezinárodního práva, s použitím přesné munice a na základě přesných zpravodajských informací". Při útoku podle ní zahynuli dva vysoce postavení představitelé Hamásu. Zároveň však informovala, že útok vyšetřuje. Podle prvotních zjištění zahynuli civilisté v důsledku požáru, který vypukl po náletu.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy