Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael evakuuje největší nemocnici v Gaze

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Nemocnici Al-Shifa v Gaze v sobotu pěšky opustily stovky lidí. Potvrdil to přímo z místa novinář AFP. Ředitel nemocnice předtím uvedl, že izraelská armáda nařídila evakuaci nemocnice.

Hamásem řízené ministerstvo zdravotnictví v prohlášení uvedlo, že v zařízení je stále 120 zraněných spolu s nespecifikovaným počtem předčasně narozených dětí.

Zdravotničtí představitelé Hamásu dříve uvedli, že "450 zraněných a pacientů s chronickými chorobami" nebylo možné přesunout. Zůstali v nemocnici spolu se zdravotnickým personálem, aby se o ně postaral.

Organizace spojených národů odhaduje, že v nemocnici bylo ve středu asi 2300 pacientů, personálu a vysídlených lidí. Od středy se k ní přesunuli izraelští vojáci v rámci pátrání po zbraních, unesených rukojmích a velitelské infrastruktuře Hamásu.

Zástupci izraelské armády tvrdí, že její jednotky nadále v nemocnici nalézají podzemní infrastrukturu, kterou podle nich využívalo hnutí Hamás. Izraelští vojáci v této největší nemocnici v Pásmu Gazy také sbírají poznatky o lidech, které Hamás unesl při útoku ze 7. října.

Izraelská armáda dnes také uvedla, že u nemocnici objevila těla dvou rukojmích. Ve středu uvedla, že během zásahu v Al-Shifa objevila také vojenské vybavení včetně zbraní patřících palestinskému militantnímu hnutí Hamás.

"V nemocnici jsme našli zbraně, zpravodajský materiál a vojenskou technologii a vybavení, " oznámil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. "Našli jsme i operační velitelství s vybavením pro komunikaci... patřící Hamásu," dodal. Armáda zveřejnila také záběry, které zachycují zbraně, granáty a další vybavení nalezené v nemocnici.

Izraelští vojáci vpadli do nemocnice ve středu v časných ranních hodinách, což vyvolalo obavy o bezpečnost tisíců pacientů, personálu i dalších civilistů, kteří se do jejích prostor ukryli před intenzivními boji.

Zásah byl podle armády zaměřen na velitelské centrum militantního palestinského hnutí Hamás umístěné v tunelech pod nemocnicí. Vojáci se později z prostor nemocnice stáhli a vrátili se na pozice v jejím okolí.

Hamás podle deníku The Guardian popřel tvrzení Izraele o nalezení zbraní v nemocnici a židovský stát obvinil, že nejde o nic jiného než o "pokračování lží a levné propagandy, jejímž prostřednictvím se snaží ospravedlnit svůj zločin zaměřený na likvidaci zdravotnictví v Gaze."

Podle Hamásu izraelští vojáci zničili v nemocnici vybavení, které jinde v pásmu Gazy není dostupné. Izraelská armáda naopak v úterý oznámila, že "koordinuje převoz inkubátorů z nemocnice v Izraeli do Pásma Gazy". Kromě oznámení na sociálních sítích zveřejnila armáda i fotografii jednoho z izraelských vojáků, jak vykládá inkubátor z dodávky na parkovišti.

Izraelská a americká dlouhodobě vláda tvrdí, že Hamás využívá nemocnice k ukrývání své vojenské infrastruktury, což vysvětluje odmítavý postoj Izraele k dodávkám paliva do zdravotnických zařízení. Palestinské hnutí však taková tvrzení odmítá.

Podmínky v Al-Shifa se podle CNN o víkendu zhoršily a situace je nyní "katastrofální". Zaměstnanci, pacienti a tisíce obyvatel ukrývajících se uvnitř byli v nemocnicích v důsledku těžkých bojů uvězněni, uvedly humanitární agentury a zdravotní úředníci Hamasu.

Uvnitř nemocnice už kvůli nedostatku elektřiny nefunguje ani žádný z operačních sálů, řekl Abu Salmiya a dodal, že "kdokoli potřebuje operaci, zemře a my pro něj nemůžeme nic udělat. Operační sály jsou zcela mimo provoz. Přicházejí k nám zranění a my jim nemůžeme poskytnout nic jiného než první pomoc."

Al-Shifa není jediná nemocnice, které se krize týká. V neděli palestinská odnož Červeného půlměsíce (PRCS) oznámila, že nemocnice Al-Quds, další velké zařízení ve městě Gaza, je také mimo provoz. Rovněž kvůli vyčerpání dostupného paliva.

Jak kritická situace je nastiňuje pro CNN jeden z novinářů. Ten hovoří o desítkách těl, která dosud nebyla pohřbena, o sanitkách, které nebyly schopny vyzvednout zraněné, a o systémech podpory života, které kvůli chybějící elektřině nefungují. "Zdravotníci pracují při svíčkách, jídlo je na příděl a lidé uvnitř začínají pít vodu z potrubí," popsal.

Mluvčí izraelské armády pro CNN potvrdil, že v okolí nemocnic "pokračující intenzivní boje" proti Hamásu, popřel ale střelbu na lékařské centrum v severní Gaze a odmítl, že nemocnice je v obležení .

PRCS ale v pondělí informovala o "intenzivní střelbě" poblíž nemocnice Al-Quds. "Intenzivní střelba pokračuje v blízkosti nemocnice Al-Quds v oblasti Tel Al-Hawa města Gaza a v této oblasti jsou slyšet zvuky ostřelování a prudkých výbuchů," uvedl PRCS.

Pokusy o evakuaci personálu a pacientů z nemocnice byly podle organizace zmařeny, když byl konvoj vozidel PRCS, doprovázený Mezinárodním výborem Červeného kříže (ICRC), zastaven v Al-Wusta v centrální Gaze poté, co vyrazil z jižní Gazy.

"Konvoj stále čeká na urovnání situace v okolí nemocnice, aby se k ní mohl dostat a zahájit proces evakuace," dodal PRCS. Jestli čeká podobný osud i nemocnici Al-Shifa zatím není známo, Světová zdravotnická organizace (WHO) ale tvrdí, že je bez proudu už tři dny. "Nemocnice už bohužel nefunguje jako nemocnice," uvedla.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pro CNN uvedl, že "není důvod", aby pacienti nemohli být z Al-Shifa evakuováni. Izrael podle něj pomáhá pacientům tím, že na zemi vytváří bezpečné koridory, a řekl, že z nemocnice již bylo evakuováno zhruba sto lidí. V nemocnici se ale v současné době ukrývá asi 7000 lidí spolu s 1500 pacienty a zdravotnickým personálem.

Po nedávném obležení Gazy izraelskou armádou byly přerušeny dodávky elektřiny, paliva, potravin, zboží a vody. Lidé v Gaze se tak musí spoléhat na generátory elektřiny, pokud budou mít palivo k jejich provozu.

Nemocnice však neslouží pouze pacientům. Britsko-palestinský chirurg Ghasan Abu Sitta tvrdí, že se proměnily v uprchlický tábor. "Lidé se bojí, a tak přivádějí své rodiny, aby zůstaly v areálu nemocnice, jako bezpečný prostor," řekl ve vysílání pořadu Today.

Chirurg tvrdí, že do zařízení "nepřetržitě proudí zranění lidé", ale že jeho nemocnice Shifa je již naplněna - jako většina ostatních fungujících nemocnic v Gaze. Mezinárodní výbor Červeného kříže už dříve varoval, že nemocnice v Gaze "riskují, že se promění v márnice", protože během izraelského bombardování enklávy přišly o elektřinu.

"Jak Gaza ztrácí elektřinu, nemocnice ztrácejí elektřinu, což ohrožuje novorozence v inkubátorech a starší pacienty na kyslíku," uvedl v prohlášení regionální ředitel ICRC pro Blízký a Střední východ Fabrizio Carboni.

Humanitární krize se v Gaze rychle šíří. Agentury a zdravotničtí úředníci hlásí, že statisíce lidí byly vysídleny kvůli nedostatku jídla, vody a elektřiny, což představuje další zátěž pro zdravotnická zařízení.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres už dříve vyzval k tomu, aby se základní zásoby potravin, paliva a vody mohly dostat k civilistům v Gaze, která je terčem izraelského bombardování a blokády.

"Rozhodující zásoby pro záchranu života včetně paliva, jídla a vody musí být dodány do Gazy. Potřebujeme rychlý a nerušený humanitární přístup hned," řekl. "Chci poděkovat Egyptu za jeho konstruktivní angažmá při usnadnění humanitárního přístupu přes přechod Rafah a zpřístupnění letiště El Arish pro kritickou pomoc," dodal.

V Gaze je v současné chvíli 92 škol OSN plných občanů, zásoby jídla a vody se zmenšují a někteří zaměstnanci pracují 24 hodin denně. "Občané potřebují ochranu," řekl mluvčí OSN Stephane Dujarric. "Chceme vidět humanitární koridor," dodal.

Lékaři bez hranic, kteří uvedli, že byli svědky toho, že izraelská vojenská vozidla blokovala sanitkám přístup k zdravotnickým zařízením a vjezd do nemocnic, ve čtvrtek vydali prohlášení, v němž vyzvali izraelskou armádu, aby přestala střílet na nemocnice.

"Nemocnice nejsou cíle a musí zůstat bezpečnými prostory. Lékařské péči nesmí být bráněno," stojí v prohlášení. Izraelské obranné síly opakovaně vyzývaly civilisty, aby se přesunuli na jih od Wadi Gaza, protože zintenzivňují svůj útok na Hamás ve městě Gaza a na severu Gazy. IDF také uvedlo, že se Hamás zavrtal v civilní infrastruktuře a že na něj zaútočí "kdykoli to bude nutné."

Do nemocnice Al-Shifa sice dorazil minulý čtvrtek konvoj se zdravotnickým materiálem, jak uvedly Úřad OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) a Světová zdravotnická organizace (WHO), k výraznému zlepšení situace ale nedochází.

"Do této nemocnice přišla dodávka životně důležitého materiálu podruhé od eskalace konfliktu a začátku totálního obléhání pásma Gazy," uvedly zmíněné organizace. Dodaly, že podmínky v této největší nemocnici v pásmu Gazy, která je zároveň jedním z nejstarších palestinských zdravotnických zařízení, jsou katastrofální.

Pohotovost i nemocniční pokoje jsou tam přeplněné. Počet zraněných se neustále zvyšuje a docházejí léky a anestetika. Nemocnice je také útočištěm pro mnohé obyvatele pásma Gazy, kteří ze svých domovů uprchli před boji.

V úterý se humanitární konvoj se zdravotnickým materiálem ve městě Gaza dostal pod palbu. Oznámil to podle agentury Reuters Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Konvoj pěti kamionů a dvou vozů Červeného kříže čelil palbě, když převážel zásoby do zdravotnických zařízení, uvedl MVČK v prohlášení. Poškozeny jsou dva kamiony a jeden ze řidičů utrpěl zranění. V prohlášení se neuvádí, kdo na konvoj střílel.

Po incidentu konvoj změnil svou trasu a zdravotnický materiál dodal do nemocnice Šifá, informoval MVČK. Červený kříž následně doprovázel šest sanitek s vážně zraněnými pacienty k průchodu Rafah na hranicích s Egyptem.

"Tohle nejsou podmínky, za kterých může humanitární personál pracovat. Zajištění toho, aby se životně důležitá pomoc dostala do zdravotnických zařízení, je zákonnou povinností podle mezinárodního humanitárního práva," řekl představitel delegace MVČK v Gaze William Schomburg .

K dalšímu podobnému incidentu došlo předminulý týden, kdy v pátek zdravotnické úřady řízené Hamásem oznámily útok izraelské armády na sanitku. Nejméně 15 lidí bylo zabito a 50 dalších zraněno a záběry z místa ukázaly nejméně tucet zakrvácených obětí rozházených po zemi poblíž sanitky.

Izrael uvedl, že cílil na sanitku, protože ji používal Hamás. Vyplývá to z prohlášení Izraelských obranných sil (IDF). "Letadlo IDF zasáhlo sanitku, kterou síly identifikovaly jako používanou teroristickou buňkou Hamasu v těsné blízkosti jejich pozice v bojové zóně," uvádí podle CNN.

"Při útoku bylo zabito několik teroristických agentů Hamasu... Máme informace, které dokazují, že operační metodou Hamasu je převážet teroristické agenty a zbraně v sanitkách," stojí v prohlášení.

Zásah sanitky přiměl generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, aby zopakoval své výzvy k zastavení palby v Gaze, což Izrael odmítá. "Jsem zděšen útokem v Gaze na konvoj sanitek před nemocnicí Al Shifa," uvedl Guterres v prohlášení.

"Obrazy těl poházených na ulici před nemocnicí jsou děsivé. Nezapomínám na teroristické útoky spáchané v Izraeli Hamásem a na zabíjení, mrzačení a únosy, včetně žen a dětí. Všichni rukojmí zadržovaní v Gaze musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni," dodal.

Témata:  Izrael nemocnice Gaza

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 21:07

ANO může dosáhnout na vlastní sněmovní většinu, ukazuje průzkum

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy