reklama

V souvislosti s nárůstem nákaz izraelská vláda zpřísňuje už několik týdnů opatření, aby se vyhnula zavedení čtvrtého lockdownu. Vláda také vyzývá k širšímu očkování zejména mezi mladými. Od tohoto týdne začali v zemi nabízet třetí dávku očkování i osobám starším 50 let, od 1. srpna se mohli nechat přeočkovat lidé starší 60 let a už předtím i zdravotníci či lidé se sníženou imunitou.

Již dříve tento měsíc vláda rozšířila povinnost prokazovat se takzvaným zeleným pasem (dokládajícím plné očkování, zotavení z nemoci covid-19 či negativní test starý maximálně 72 hodin) na restaurace, kavárny či posilovny. Předtím bylo nutné se tímto dokladem prokazovat jen na akcích se sto a více lidmi. V neděli se vláda dohodla na nových opatřeních, která mají začít platit tento týden, zatím není jasné od kdy.

Nová opatření zahrnují omezení počtu lidí v obchodech větších než 100 metrů čtverečních a další omezení počtu lidí na hromadných akcích. Nově má být také covidový pas povinný i pro dětí od tří let, přičemž děti do 12 let se budou moci místo něj prokázat jen potvrzením o antigenním testu starém nejvýše 24 hodin.

S blížícím se začátkem školního roku od 1. září vláda v pondělí dohodla, že zavede online výuku pro vyšší ročníky v oblastech s nejvyšším počtem nákaz, pokud nebude ve třídě očkováno nejméně 70 procent studentů.

Od pondělka už také platí další omezení pro cizince cestující letecky do Izraele. Pouze deset zemí, včetně České republiky či Rakouska nebo Číny, dostalo výjimky z povinné karantény.

Mezi nakaženými koronavirem SARS-CoV-2 v posledním týdnu v Izraeli je i několik poslanců. Server The Times of Israel dnes napsal, že hospitalizován s covidem-19 musel být kvůli zhoršení zdravotního stavu i poslanec Gilad Kariv (47), který byl plně očkovaný.

Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo v Izraeli 5,9 milionu lidí, nejméně dvě dávky tam aplikovali 5,4 milionu obyvatel a jeden milion osob dostal v Izraeli už třetí dávku vakcíny proti nemoci způsobené koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně.