Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael může zaútočit na jaderná zařízení v Íránu, obává se MAAE

Jaderná elektrárna, ilustrační foto
Jaderná elektrárna, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v pondělí vyjádřil znepokojení nad možným útokem Izraele na jaderná zařízení v Íránu. Vyzval k mimořádné zdrženlivosti. 

Velitel izraelské armády Herci Halevi prohlásil, že Izrael bude reagovat na víkendový bezprecedentní útok Íránu, který byl podle Teheránu odvetou za nálet na íránský konzulát v syrském Damašku připisován Izraeli, jakož i jiné "zločiny" včetně války proti palestinskému hnutí Hamás.

Světoví lídři naléhají na Izrael, aby íránský útok neodplácel a vyhnul se tak další eskalaci na Blízkém východě.

Grossi řekl, že Írán v neděli uzavřel svá jaderná zařízení z "bezpečnostních důvodů". Přestože je v pondělí opět otevřel, Grossi podle svých slov inspektorům z MAAE neumožnil do nich vstoupit, "dokud neuvidíme, že situace je naprosto klidná". MAAE plánuje pokračovat v práci v úterý, dodal.

MAAE pravidelně kontroluje hlavní jaderná zařízení Íránu včetně závodů na obohacování uranu ve městě Natanz, které jsou základem jaderného programu země. Írán tvrdí, že jeho jaderný program má výlučně mírový charakter, Západ ho však obviňuje ze snahy vyrobit atomové bomby.

Teherán v noci na neděli vůbec poprvé přímo zaútočil na Izrael drony a raketami. Izraeli se však i díky podpoře spojenců včetně USA, Spojeného království, Jordánska či Francie podařilo sestřelit většinu z nich.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí prohlásil, že Írán ohrožuje světový mír a mezinárodní společenství musí být nadále sjednoceno, aby čelilo jeho agresi.

Témata:  jaderné elektrárny Írán

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy