reklama

Mluvčí izraelského ministerstva obrany uvedla, že mobilizace se má uskutečnit na základě požadavků izraelské armády. Útok Hamasu na Izrael trvá už nejméně sedm hodin a sirény znějí od Tel Avivu až po Jeruzalém.

"Občané Izraele, jsme ve válce, ne v operaci nebo v kolech, ale ve válce. Dnes ráno Hamás zahájil vražedný překvapivý útok proti státu Izrael a jeho občanům. Jsme v tom od časných ranních hodin," řekl v proslovu premiér Benjamin Netanjahu.

"Svolal jsem šéfy bezpečnostního establishmentu a nařídil především vyklidit komunity infiltrované teroristy. To se v současné době provádí. Zároveň jsem nařídil rozsáhlou mobilizaci záloh a opětujeme palbu o síle, kterou nepřítel neznal," dodal.

"Nepřítel zaplatí bezprecedentní cenu. Mezitím vyzývám občany Izraele, aby přísně dodržovali směrnice IDF a velení Home Front. Jsme ve válce a vyhrajeme," uzavřel svůj proslov.

Radikální palestinské hnutí Hamás dnes provedlo tisíce raketových útoků proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou.

Vůdce islamistického hnutí Hamás v sobotu ráno oznámil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. V Jeruzalémě se rozezněly sirény oznamující letecký poplach.

Muhammad Dajf uvedl, že v sobotu brzy ráno bylo směrem na Izraelské území vypáleno 5000 raket. Jedná se podle jeho slov o začátek operace "Al-Aqsa Storm".

Palestinským ozbrojencům se podařilo proniknout do města Sderot, kde dochází ke střetům s izraelskými silami. Aktuální počet obětí zatím není znám, má jich být nejméně 22 a stovky zraněných.

Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst. Na sociálních sítích se šíří videa ukazující odpalování raket a také záběry například z izraelského Aškelonu, kde jsou vidět auta v plamenech, pravděpodobně po zásahu jednou z raket.

Izraelská záchranná služba Magen David Adom oznámila, že na jihu země přišla o život jedna žena po přímém zásahu a dalších 15 osob utrpělo zranění. Raketový útok zasáhl i dům v Tel Avivu.

Očití svědci podle médií také hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Dodal, že izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" proti Hamásu. Ministr obrany Yoav Gallant řekl, že "Hamas dnes ráno udělal vážnou chybu a zahájil válku proti státu Izrael. Jednotky IDF bojují proti nepříteli na každém místě. Vyzývám všechny izraelské občany, aby dodržovali bezpečnostní pokyny. Stát Izrael tuto válku vyhraje."