Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael nezahájí útok na Rafah v Pásmu Gazy, dokud nevyslechne názory USA

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izrael souhlasil s tím, že nezahájí útok na město Rafah v Pásmu Gazy, dokud nevyslechne obavy a názory Spojených států. Uvedl to mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Informovala o tom agentura Reuters.

Vysoce postavený izraelský představitel z resortu obrany ve středu uvedl, že izraelská armáda je připravena evakuovat palestinské civilisty z Rafahu a zaútočit na úkryty, které tam, podle Izraele, využívá militantní hnutí Hamás.

Washington zdůraznil, že nemůže podpořit akci v Rafahu, dokud nebudou k dispozici přesvědčivé humanitární plány na ochranu civilistů.

"Ujistili nás, že nepůjdou do Rafahu, dokud nebudeme mít možnost opravdu se s nimi podělit o naše názory a obavy," uvedl Kirby v rozhovoru pro televizi ABC.

S ohledem na nadcházející návštěvu šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena na Blízkém východě Kirby zdůraznil, že USA budou nadále apelovat na dočasné příměří, které má trvat alespoň šest týdnů. Podle Washingtonu doufají, že po dosažení tohoto cíle možná bude možné dosáhnout trvalejšího klidu zbraní.

"Izraelci začali plnit závazky, o které je požádal prezident Joe Biden," dodal mluvčí rady. Reuters připomněla, že Biden dříve izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi sdělil, že by měl chránit Palestince a humanitární pracovníky v Pásmu Gazy, jinak by mohla podpora Izraele ze strany USA být ohrožena.

Delegace Hamásu se podle nejmenovaného představitele v pondělí chystá do Egypta na jednání, jejichž cílem je dosažení dohody o příměří. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy