reklama

Důvodem je údajné zapojení několika zaměstnanců této agentury do říjnového útoku, který provedlo militantní hnutí Hamás. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac zdůraznil, že UNRWA nebude hrát žádnou roli po skončení války. Izrael obvinil několik zaměstnanců UNRWA z účasti na útocích, které Hamás provedl 7. října.

Hnutí Hamás reagovalo na izraelská vyjádření kritikou vůči UNRWA. V tiskové zprávě na sociální síti Telegram Hamás vyzval OSN a mezinárodní organizace, aby odolaly hrozbám a vydírání ze strany Izraele.

Generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini oznámil v pátek, že izraelské úřady poskytly UNRWA informace o údajném zapojení několika jejích zaměstnanců do útoku. UNRWA na tyto pracovníky reagovala vypovězením smluv a zahájením vyšetřování.

V reakci na obvinění dočasně pozastavily financování UNRWA také Spojené státy, Austrálie, Kanada a Itálie. Kanadský ministr pro mezinárodní rozvoj Ahmed Hussen oznámil v pátek, že Ottawa pozastavuje další financování, dokud nebudou obvinění důkladně vyšetřena.

UNRWA, založená v roce 1949 po první arabsko-izraelské válce, poskytuje služby včetně vzdělání, základní zdravotní péče a humanitární pomoci Palestincům v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu, v Jordánsku, Sýrii a Libanonu.