Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael plánuje po skončení války v Pásmu Gazy zastavit v zemi činnost UNRWA

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Izrael v sobotu oznámil, že po skončení války v Pásmu Gazy bude usilovat o zastavení činnosti Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v této oblasti.

Důvodem je údajné zapojení několika zaměstnanců této agentury do říjnového útoku, který provedlo militantní hnutí Hamás. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac zdůraznil, že UNRWA nebude hrát žádnou roli po skončení války. Izrael obvinil několik zaměstnanců UNRWA z účasti na útocích, které Hamás provedl 7. října.

Hnutí Hamás reagovalo na izraelská vyjádření kritikou vůči UNRWA. V tiskové zprávě na sociální síti Telegram Hamás vyzval OSN a mezinárodní organizace, aby odolaly hrozbám a vydírání ze strany Izraele.

Generální komisař UNRWA Philippe Lazzarini oznámil v pátek, že izraelské úřady poskytly UNRWA informace o údajném zapojení několika jejích zaměstnanců do útoku. UNRWA na tyto pracovníky reagovala vypovězením smluv a zahájením vyšetřování.

V reakci na obvinění dočasně pozastavily financování UNRWA také Spojené státy, Austrálie, Kanada a Itálie. Kanadský ministr pro mezinárodní rozvoj Ahmed Hussen oznámil v pátek, že Ottawa pozastavuje další financování, dokud nebudou obvinění důkladně vyšetřena.

UNRWA, založená v roce 1949 po první arabsko-izraelské válce, poskytuje služby včetně vzdělání, základní zdravotní péče a humanitární pomoci Palestincům v Pásmu Gazy, na Západním břehu Jordánu, v Jordánsku, Sýrii a Libanonu.

Témata:  Izrael OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 16:55

Exprezident Klaus bude pradědečkem. Vnučka Kateřina odhalila další novinku

Aby té radosti v rodině exprezidenta Václava Klause nebylo málo, oznámila jeho vnučka Kateřina krátce po svatbě i další krásnou novinku z osobního života. Ve dvou už budou s manželem, házenkářským reprezentantem Tomášem Pirochem, jen několik měsíců. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.