Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael při útoku na školu zabil 93 lidí včetně dětí. Byli mezi nimi teroristé, hájí se armáda

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda oznámila, že během víkendového leteckého útoku na školní budovu v Gaze zabili 31 palestinských militantů. Podle záchranných složek útok způsobil smrt nejméně 93 lidí, včetně 11 dětí. Uvedl to server Times of Israel.

Izraelská armáda a tajné služby ve společném prohlášení uvedly, že mezi zabitými bylo 31 "teroristů" z hnutí Hamás a palestinského Islámského džihádu. Současně poskytly jejich jména a fotografie.

Úřady v Gaze uvedly pro AFP, že identifikovaly 75 z 93 obětí, mezi nimiž bylo 11 dětí a šest žen. AFP nebyla schopna tyto údaje okamžitě ověřit.

Lékař z nemocnice al-Ahli v Gaze sdělil AFP, že stále mají neidentifikovaná těla. Některé rodiny, které byly vysídleny, nejsou schopny přijít a určit totožnost svých blízkých.

Záchranné složky uvedly, že útok na budovu proběhl v sobotu, kdy se tam shromáždili vysídlení Palestinci k modlitbě při východu slunce.

Konflikt v pásmu Gazy začal 7. října 2023, kdy palestinští ozbrojenci napojení na hnutí Hamás napadli pohraniční komunity v jižním Izraeli. Podle izraelských zdrojů zabili přibližně 1200 lidí a více než 250 jich zajali jako rukojmí. Izraelská armáda uvádí, že nadále drží 111 zajatců, z nichž 39 je podle ní mrtvých.

Izraelská odvetná ofenzíva si dosud vyžádala nejméně 39 790 obětí, podle tamního ministerstva zdravotnictví, které nerozlišuje mezi civilisty a militanty ve svých statistikách. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.