Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael rozhodnutí ICJ ignoruje. Armáda se probíjí do nitra Rafahu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelské tanky podporované letectvem postoupily ve středu hlouběji do západní části města Rafah na jihu Pásma Gazy, přičemž podle místních obyvatel a palestinských zdravotníků zahynulo osm lidí. Uvedl to server Times of Israel.

Místní obyvatelé uvedli, že izraelská armáda na západě Rafahu vyhodila do vzduchu několik domů. Zdravotníci a média spojená s hnutím Hamás uvedli, že v oblasti Al-Mawásí zemřelo osm Palestinců a mnohé rodiny v panice utíkaly na sever. Izraelská armáda tyto informace zatím prověřuje. Podle místních obyvatel zasáhla izraelská palba v Al-Mawásí také stany vysídlených lidí.

Dalších devět lidí údajně zahynulo ve středu, když byla skupina civilistů a obchodníků čekajících na konvoj nákladních aut s pomocí na cestě Saláh-ad-Din na jihu Pásma Gazy zasažena při izraelském útoku.

Vedoucí místní samosprávy Ahmed al-Sufi uvedl, že izraelské útoky již zničily 70 procent zařízení a infrastruktury v Rafahu a obvinil izraelské síly ze systematického zaměřování na tábory v Rafahu, informuje agentura AP.

I osm měsíců po začátku konfliktu v Pásmu Gazy nejsou patrné žádné známky útlumu bojů a mezinárodní zprostředkovatelé podporovaní Spojenými státy stále nedokázali přesvědčit Izrael a Hamás, aby souhlasili s příměřím.

Izrael navíc pokračuje ve svých vojenských krocích na jihu Pásma Gazy i přes rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který žádal okamžité zastavení operace. 

ICJ v květnu týden Izraeli nařídil okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu v Rafahu. Izrael také musí ponechat tento hraniční přechod otevřený, aby umožnil neomezenou přepravu humanitární pomoci do palestinské enklávy.

Vyzval i k bezpodmínečnému propuštění rukojmí zajatých teroristickými palestinskými komandami během jejich vpádu na jih Izraele ze 7. října 2023.

Rozhodnutí ICJ jsou sice právně závazná, ale chybí mechanismy pro jejich prosazování, uvádí agentura AFP.

Izrael zahájil pozemní operaci v Rafahu začátkem května. Při nedělních útocích nedaleko města přišlo o život nejméně 35 lidí a desítky utrpěly zranění, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené hnutím Hamás.

Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná. Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ale označil obvinění z genocidy, které vůči Izraeli vznesla Jihoafrická republika (JAR), za nepravdivé a neslýchané. Uvedla to agentura Reuters.

Izraelské vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy podle úřadu nevedou a nebudou vést ke zničení civilních palestinských obyvatel. Izrael také bude i nadále umožňovat proudění humanitární pomoci od Pásma Gazy v souladu s právem, uvedl premiérův úřad ve společném prohlášení s izraelským ministerstvem zahraničních věcí.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy