Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael se chce za útok Íránu pomstít. Zatím neví jak

Izraelská armáda se chystá k útoku
Izraelská armáda se chystá k útoku
Foto: jpost.com

Izrael má po nočním raketovém a dronovém útoku Íránu připraveny plány na útočné i obranné operace. Na večerním briefingu po nedělním zasedání válečného kabinetu to oznámil mluvčí izraelských ozbrojených sil Daniel Hagari.

Izraelský válečný kabinet dnes strávil několik hodin diskutující o reakci na noční útok íránských dronů a raket na Izrael. Zprávy z izraelských i zahraničních médií uvádějí, že se však zatím členové kabinetu nedokázali shodnout na jednotném postupu.

Podle médií je v kabinetu naklonění odvetě, ale není dosaženo shody ohledně jejího rozsahu a časování.

"Budeme pokračovat v ochraně Izraele a spolu s našimi partnery budeme pokračovat ve vytváření bezpečnější a stabilnější budoucnosti pro celý Blízký východ," konstatoval Hagari, který obsah plánů nekonkretizoval.

Upřesnil, že Írán při nočním útoku na Izrael vypustil přibližně 350 bezpilotních letadel a raket. Střely obsahovaly 60 tun výbušnin, které "mohly způsobit obrovské škody."

Írán v noci na neděli zaútočil na Izrael více než 300 bezpilotními letadly a raketami, informovala izraelská armáda. Izraeli a jeho spojencům, včetně USA či Británie, se podařilo sestřelit až 99 procent z nich.

Bezprecedentní útok byl podle Teheránu odvetu za Izraeli připisován nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku i jiné "zločiny" včetně války proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Izrael hlásil po útoku jen menší škody na jedné vojenské základně. Podle místních médií byla hospitalizována po útoku přinejmenším 12 lidí včetně sedmileté dívky z města Arad, které vážně zranil šrapnel z rakety.

Nejméně osm dalších lidí utrpělo lehká zranění, buď je zasáhl šrapnel, nebo se zranili při útěcích do úkrytů.

Témata:  Izrael Írán Izraelská armáda

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy