Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael si vede tajný seznam. Je na něm 300 lidí, kterým hrozí stíhání u ICC

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

V Izraeli vznikl seznam se jmény až 300 lidí, kterým by mohlo hrozit stíhání před Mezinárodním trestním soudem (ICC) za válečné zločiny. Jsou na něm kromě zástupců armády i politici včetně premiéra Benjamina Netanjahua a jeho koaličního partnera a ministra obrany Bennyho Gance.

O vyšetřování údajných válečných zločinů spáchaných Izraelci na palestinských územích požádali ICC Palestinci. V nejbližší době se čeká vyjádření soudu k jeho pravomoci na palestinských územích, jež nejsou svrchovaným státem.

Izraelský list Haarec napsal, že seznam je tajný a zatím je na něm 200 až 300 lidí, z nichž někteří o zařazení na tuto listinu ještě nebyli informováni.

Prokurátorka soudu Fatou Bensoudaová se domnívá, že se pravomoc ICC na palestinská území vztahuje. Z předběžného vyšetřování zahájeného v roce 2015 podle ní vyplývá, že jsou na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy páchány válečné zločiny. Vyžádala si ale rozhodnutí k jurisdikci soudu kvůli statusu palestinských území. Vyšetřovat se mají podle izraelských médií údajné zločiny spáchané od roku 2014, kdy při izraelské operaci v Pásmu Gazy zemřelo přes 2000 Palestinců.

Očekává se, že mezi prvními vyšetřovanými činy by byly ty spojené s lidmi, kteří o této operaci rozhodovali - Ganc jako tehdejší náčelník generálního štábu armády nebo bývalý ministr obrany Moše Jaalon či tehdejší a nynější velitelé kontrarozvědky Joram Cohen a Nadav Argaman.

Délka seznamu napovídá, že jsou na něm i lidé z nižších pozic, například ti, kteří vydávají povolení pro výstavbu židovských osad, a nižší armádní důstojníci.

K jurisdikci soudu se mají vyslovit tři soudci. ICC vznikl v roce 2002 jako první stálý trestní soud s celosvětovou působností, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny spáchané na území států, které k němu přistoupily. Izrael, na rozdíl od palestinské samosprávy, tak neučinil a tvrdí, že se pravomoc soudu na palestinská území nevztahuje. Izraelský generální prokurátor je toho názoru, že ICC nemá jurisdikci ve vztahu k Izraeli a že jakékoli palestinské požadavky vůči soudu jsou neplatné. Podobně jako Izrael tento mezinárodní soud neuznávají například také Spojené státy, Rusko nebo Čína.

Témata:  Izrael ICC

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.