Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael téměř dokončil likvidaci vojenských schopností Hamásu, tvrdí Netanjahu

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Izrael téměř dokončil likvidaci vojenských schopností palestinského militantního hnutí Hamás v Pásmu Gazy, uvedl v pondělí izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle agentury Reuters.

"Blížíme se ke konci fáze eliminace teroristické armády Hamásu. Údery na její zbytky budou pokračovat," řekl Netanjahu.

V pondělí izraelská armáda vydala evakuační příkaz pro části Chán Júnis a Rafah na jihu Pásma Gazy, což naznačuje, že se izraelské síly do této oblasti plánují vrátit, poté co ji před několika týdny opustily.

Evakuace následovala po vypálení asi 20 raket na Izrael militantním hnutím Palestinský islámský džihád, spojencem Hamásu, který uvedl, že rakety byly vypáleny jako reakce na "zločiny sionistického nepřítele vůči Palestincům". Podle izraelské armády rakety pocházely z oblasti Chán Júnis.

Pondělní útok si nevyžádal žádné oběti, ale ukazuje, že i po devíti měsících od začátku konfliktu v Pásmu Gazy jsou militanti stále schopni raketových útoků na Izrael, poznamenává Reuters.

Konflikt v Pásmu Gazy začal 7. října loňského roku po útoku Hamásu na jih Izraele, při kterém zemřelo téměř 1200 lidí a asi 250 osob bylo uneseno do Pásma Gazy. Izrael reagoval odvetnými leteckými útoky a následnou pozemní ofenzívou, které si dosud vyžádaly nejméně 37.900 obětí.

Netanjahu přitom před několika dny oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

Podle serveru Times of Israel Netanjahu upřesnil, že ukončení intenzivních bojů v Gaze umožní Izraeli přesunout více jednotek na boj proti Hizballáhu podporovanému Íránem v Libanonu.

Válka v Pásmu Gazy odstartovala útoky ze 7. října 2023, kdy palestinská komanda pronikla na jih Izraele a zabila tam přibližně 1140 lidí, většinou izraelských civilistů.

Zároveň bylo zajato kolem 250 rukojmích, z nichž polovina podle Izraele stále zůstává v zajetí, přičemž se předpokládá, že někteří byli mezitím zabiti. V reakci na tyto útoky zahájil Izrael nejprve letecké útoky a následně i pozemní operaci v Gaze.

Netanjahu uvedl tyto poznámky během rozhovoru pro izraelskou televizi, což bylo jeho první interview v hebrejštině od útoků 7. října 2023.

V rozhovoru se také vyjádřil k otázkám ohledně možného vlivu odmítavého postoje záložníků izraelské armády, kteří protestovali proti kontroverzní justiční reformě a odmítli nastoupit do služby.

Netanjahu označil měsíce protivládních protestů za "katastrofu, která přišla z levé části politického spektra". Dodal, že odmítnutí záložníků nastoupit do služby bylo "důležitým faktorem" neúspěchu v reakci na útoky z 7. října, "ale ne hlavním".

Někteří vysocí představitelé izraelských tajných služeb a armády také přiznali, že k útoku vedenému Hamásem vedly chyby a nedostatky.   

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy