Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael: V totální válce zničíme Hizballáh a těžce zasáhneme Libanon

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac varoval libanonské hnutí Hizballáh, že bude v případě "totální války" zničeno. Toto prohlášení učinil v době rostoucího napětí na izraelsko-libanonských hranicích, uved server Times of Israel.

"Jsme velmi blízko rozhodnutí změnit pravidla hry proti Hizballáhu a Libanonu. V totální válce bude Hizballáh zničen a Libanon bude těžce postižen," řekl Kac.

V posledních osmi měsících se militanti Hizballáhu a izraelské jednotky pravidelně ostřelují v pohraničí, souběžně s konfliktem v pásmu Gazy. Hizballáh, podporovaný Íránem, minulý týden odpálil proti Izraeli největší počet raket a bezpilotních letadel dosud, jako reakci na izraelský nálet, při kterém zahynul vysoký velitel hnutí.

Spojené státy se snaží zabránit vzniku rozsáhlejšího konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem. V úterý to řekl emisar americké administrativy Amos Hochstein po eskalaci ostřelování v pohraničí na jihu Libanonu.  

Hochstein podle Times of Israel řekl, že do Libanonu byl vyslán okamžitě po krátké návštěvě Izraele, protože situace je "vážná". "V průběhu uplynulých týdnů jsme byli svědky eskalace. A (americký prezident Joe) Biden chce další eskalaci války zabránit," uvedl.

V úterý ráno se setkal s velitelem libanonských ozbrojených sil i s tamním předsedou parlamentu Nabíhem Barřím, šéfem šíitského hnutí Amal, které je spřízněno s Hizballáhem a také za poslední měsíce odpálilo rakety na Izrael.

Jednal i s libanonským premiérem Nadžíbem Míkátím, který mu podle prohlášení řekl, že Libanon o eskalaci neusiluje.

Spojené státy a Francie se podle Reuters diplomaticky snaží zajistit klid zbraní v pohraničí Izraele a Libanonu. Hizballáh tvrdí, že své útoky zastaví až když se dosáhne příměří v Pásmu Gazy.

Témata:  Izrael Izraelská armáda

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy