V neděli v zemi přibylo více než 12.800 nových případů, v pondělí 14.460. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví. Podle něj se vrací pozitivních 16,6 procenta testů. Naposledy měl Izrael za den více než 12.000 nových případů 22. února.

Aktivních případů je více než 49.000, avšak počet pacientů ve vážném stavu zůstává stabilní - nyní je jich 328.

Rostoucí údaje o nových nákazách podle serveru The Times of Israel vyvolávají obavy z nové vlny jen několik týdnů poté, co Izrael zrušil téměř všechna omezení. Stále ještě platí povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách veřejných budov.

"To nové zvýšení je zřejmě důsledek šíření BA.2 a toho, že máme méně restrikcí," sdělila epidemioložka Ora Paltielová. Subvariantu BA.2 považují odborníci za nakažlivější než omikron.

Od začátku epidemie se v Izraeli nakazilo 3,7 milionu lidí a zemřelo 10.431 pacientů.

Počty nakažených mohou opět začít stoupat, ve světě už se to děje

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů pohybují ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Dodal, že důvodem rostoucích čísel může být subvarianta koronaviru omikron BA.2. "Za tři týdny bude další mutace, která se už nyní objevuje na jihu Evropy," doplnil Válek a apeloval na občany, aby se nechali proti koronaviru očkovat.