Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda po útoku Íránu odložila invazi do Rafahu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izrael se údajně rozhodl odložit dlouho očekávanou invazi své armády do města Rafah na jihu palestinského Pásma Gazy. Odklad souvisí s útokem na Izrael, který v noci na neděli podnikla íránská armáda. Informoval o tom deník The Times of Israel (TOI).

Podle americké zpravodajské televize CNN měla izraelská armáda v pondělí začít vydávat příkazy k evakuaci lidí z Rafahu. Tyto plány však již údajně nejsou prioritou.

Stejnou zprávy přinesl i izraelský veřejnoprávní telerozhlas KAN. Strana Jednota (Likud) premiéra Benjamina Netanjahua však tato tvrzení popřela, doplnil TOI.

Netanjahu žádal o schválení plánů na operaci v Rafahu již několikrát a nedávno oznámil, že datum jejího spuštění již bylo stanoveno.

O několik hodin později však izraelský ministr obrany Joav Galant svému americkému resortnímu kolegovi Lloydovi Austinovi řekl, že nebylo stanoveno žádné datum, protože armáda pracuje na finalizaci plánů evakuace 1,4 milionu Palestinců, kteří se před boji skryli v Rafahu.

Jak v neděli informoval mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, v Rafahu jsou údajně zadržováni i zbývající rukojmí, které z jihu Izraele zavlekli do Pásma Gazy ozbrojená komanda propojená s palestinským radikálním hnutím Hamás.

Tyto skupiny 7. října 2023 vpadly na území Izraele, kde v tamních městech, vesnicích a kibucích terorizovali místní obyvatelstvo.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy