Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda podnikla razii na poslední nemocnici na jihu Pásma Gazy

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Foto: washingtonpost.com

Násirova nemocnice ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy je mimo provoz v důsledku týden trvajícího obléhání izraelskou armádou a následné razie. V příspěvku na sociální síti X to v neděli uvedl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanem Ghebreyesus. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Podle Tedrose se v nemocnici nachází asi 200 pacientů, z nichž nejméně 20 vyžaduje okamžitou péči v jiných zařízeních. Šéf WHO zdůraznil, že odklad lékařské péče bude mít fatální následky pro životy pacientů a naléhal na usnadnění přístupu k nim a k nemocnici.

Generální ředitel WHO také sdělil, že tým zdravotnické organizace, který měl zhodnotit stav pacientů a potřeby nemocnice a přivezl palivo, byl izraelskými vojáky v pátek i v sobotu odmítnut vstup do areálu nemocnice.

V okolí Násirovy nemocnice docházelo v posledních dnech k intenzivním bojům. Izraelské obranné síly uvedly, že vojáci vstoupili do prostor nemocnice ve čtvrtek na základě "důvěryhodných" informací od tajných služeb, že se tam nacházejí rukojmí, kteří byli zadrženi 7. října při útoku Hamásu na Izrael, a že tam mohou být i jejich těla.

Ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy ovládaném Hamásem informovalo v sobotu o nefunkčnosti Násirovy nemocnice. Jeho mluvčí uvedl, že o pacienty se v současnosti starají pouze čtyři zdravotničtí pracovníci. Dodal, že nemocnice nefunguje kvůli nedostatku paliva a bojům v jejím okolí.

Ministerstvo dále tvrdí, že v důsledku výpadku elektřiny a následného nedostatku kyslíku během izraelské operace zemřelo v jednotce intenzivní péče 12 pacientů.

Izraelská armáda v sobotu oznámila, že během operace v Násirově nemocnici zadržela více než 100 osob podezřelých z účasti na teroristických aktivitách.

Témata:  Izrael Izraelská armáda

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 13:42

V Praze na hlavním nádraží nejezdily vlaky. Z portálu tunelu spadl člověk

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy