Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda přiznala selhání, které stálo životy stovky lidí

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda přiznala své selhání během teroristického útoku, ke kterému došlo 7. října 2023, kdy komanda napojená na radikální hnutí Hamas pronikla na jih Izraele a zaútočila na kibuc Be'eri. Zpráva zveřejněná ve čtvrtek byla vypracována na základě interního vyšetřování, uvedl server Times of Israel.

Obyvatelé kibucu Be'eri, z nichž někteří byli během útoku zabiti, požadovali vytvoření státní vyšetřovací komise.

Ve zprávě komise, vedené bývalým generálem, se podrobně popisuje jednání vojáků během útoku. Vyšetřovací komise dospěla k závěru, že armáda "selhala při plnění svého poslání chránit obyvatele kibucu Be'eri".

Kibuc, nacházející se přibližně čtyři kilometry východně od bezpečnostního plotu postaveného Izraelem podél hranice s Pásmem Gazy, se 7. října ráno stal dějištěm masakru civilistů. Útočníci obsadili vesnici na zhruba 15 hodin.

Podle zprávy bylo za tuto dobu zabito 101 civilistů a 32 jich bylo zajato a odvlečeno teroristy do Pásma Gazy jako rukojmí. Jedenáct z nich je stále v rukou Hamásu, který Pásmu Gazy vládne od roku 2007.

V kibucu bylo také zničeno 150 domů a budov, z nichž většina shořela.

Během bojů zahynulo 23 izraelských vojáků a osm policistů. Podle zprávy "do kibucu proniklo 340 teroristů".

Armáda ve své zprávě konstatuje, že "nebyla připravena na scénář masivní infiltrace, jako byla ta ze 7. října", a přiznává také "nedostatečnou koordinaci" mezi svými jednotkami na místě.

Kibuc Be'eri ve svém prohlášení uvedl, že toto hloubkové vyšetřování pomohlo obyvatelům obce pochopit složitost bojů v různých sektorech.

"Považujeme za velmi důležité, že armáda převzala zodpovědnost za své úplné selhání při naší ochraně a že požádala o odpuštění za to, že nás opustila na tolik hodin, kdy jsme byli pod bezprecedentním útokem zla," píše se v prohlášení kibucu.

Dále se v něm uvádí, že kibuc požaduje vytvoření státní vyšetřovací komise, která "zajistí, aby se neuvěřitelné zničení kibucu nemohlo opakovat".

AFP konstatuje, že stále zůstává několik nezodpovězených otázek, například příčina útoku nebo důvod, proč vojáci dislokovaní mimo kibuc několik hodin váhali se zapojením se do boje proti ozbrojencům Hamásu, zatímco kibuc hořel a jeho obyvatelé prosili o pomoc.
 
 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy