Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda přiznala zastřelení tří rukojmích. Vzdávali se s bílou vlajkou

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás
Foto: washingtonpost.com

Izraelská armáda přiznala, že její vojáci v pátek nedopatřením zastřelili tři rukojmí, které při útoku na Izrael zajalo palestinské militantní hnutí Hamás. K tragické události došlo během bojů v Šadžájji, jedné ze čtvrtí města Gaza. Vyšetřování ukázalo, že zastřelení rukojmí nesli bílou vlajku.

"Vojáci během bojů omylem identifikovali tři izraelské rukojmí jako hrozbu. V důsledku toho na ně vystřelili a zabili je, uvedla armáda v prohlášení podle serveru CNN.

Celá událost je již předmětem vyšetřování. "Okamžitě jsme se z ní poučili a získané poznatky dostaly všechny jednotky v terénu," uvedla izraelská armáda a zároveň vyjádřila nad touto tragickou událostí "hlubokou lítost."

Po incidentu byli izraelští vojáci vyzváni, aby byli "zvláště ostražití a prováděli dodatečnou bezpečnostní kontrolu" při bojových operacích. Pro televizi CNN to řekl mluvčí izraelských obranných sil (IDF) Jonathan Conricus.

Conricus uvedl, že IDF stále prověřují, jak k tragickému incidentu došlo. Zároveň podotkl, že militanti z palestinského hnutí Hamás mají ve zvyku chodit v civilním oblečení, což podle něj vytváří velmi dynamické a náročné bojové prostředí.

"Našim vojákům jsme řekli, aby byli při setkání s lidmi v civilním oblečení mimořádně ostražití," řekl Conricus. Dodal, že ani taková nešťastná událost "neochromí naše odhodlání a neodkloní nás od cíle, který je jasný - zlikvidovat Hamás."

Dosavadní vyšetřování ukázalo, že izraelští rukojmí nesli bílou vlajku. V sobotu to prozradil vysoký vojenský představitel pro server Times of Israel. Dva muži byli mrtví na okamžitě, třetího pak vojáci zabili ve skrýši.

Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálil více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se pokouší osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy. Ta byla přerušena týdenním příměřím, během kterého Hamás propustil zhruba stovku rukojmích.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Témata:  Izrael Izraelská armáda

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy