Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda se dopouští válečných zločinů? Nové nálezy vyvolaly podezření

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

OHCHR uvedl, že je zděšen zničením nemocnice Šifá, největší v Pásmu Gazy, i druhé největší Násirovy nemocnice, která se nachází ve městě Chán Júnis.

Úřad pro civilní obranu v Pásmu Gazy v pondělí uvedl, že zdravotníci objevili přes 200 lidských těl pohřbených v rámci Násirovy nemocnice, kterou v březnu obléhali izraelští vojáci. Světová zdravotnická organizace (WHO) zase začátkem dubna uvedla, že při izraelském obléhání byla zničena nemocnice Šifá, ze které zůstala jen "schránka" plná těl.

OHCHR žádal v úterý nezávisle a transparentní vyšetření úmrtí lidí v těchto nemocnicích. "Vzhledem k převládající atmosféře beztrestnosti by toto mělo zahrnovat mezinárodní vyšetřovatele," uvedl Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.

Válka v pásmu Gazy vypukla po říjnovém útoku Hamásu na Izrael, který reagoval odvetnými leteckými údery a později pozemní ofenzívou. Při vojenských operacích proti Hamásu však nebyly v pásmu Gazy ušetřeny ani nemocnice. Podle Izraele totiž militanti používají zdravotnická zařízení jako velitelská centra a drží v nich rukojmí unesené během říjnového útoku. Hamás tato obvinění popírá.

"Nemocnice mají podle mezinárodního humanitárního práva oprávnění ke speciální ochraně... a úmyslné zabíjení civilistů, zadržených a ostatních, kteří jsou mimo boj, je válečný zločin," uvedl Türk.

OHCHR podle mluvčí úřadu nemá přístup k nezávislým informacím o tom, co se ve zmíněných nemocnicích stalo. V současnosti proto probíhají snahy o ověření informací, které poskytly úřady v Gaze.

"Očividně bylo objeveno několik těl," uvedla mluvčí OHCHR. Dodalak, že OSN nedokáže určit přesný počet lidí zabitých v nemocnicích. "Proto upozorňujeme na potřebu mezinárodního vyšetřování," řekla mluvčí.

Dodala, že některé zprávy říkají, že oběti měly svázané ruce, což by mohlo naznačovat vážná porušení mezinárodního práva.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy