Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda vyzvala k dalším evakuacím z části Rafahu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda vyzvala k dalším evakuacím z východní části Rafáhu na jihu Pásma Gazy a také z oblastí na severu tohoto palestinského území, kde od října probíhají boje s radikálně islamistickým hnutím Hamás. Informoval o tom deník Haarec.

Podle zpráv serveru Times of Israel se lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár pravděpodobně skrývá v oblasti Rafáhu, kde Izrael zahájil "omezenou" pozemní operaci. Izraelský premiér Benjanim Netanjahu tvrdí, že bez operace v Rafáhu nelze zcela zničit hnutí Hamás, což si stanovil jako cíl této války.

Avšak podle zdrojů serveru mnoho velitelů Hamásu z Rafáhu již uprchlo v předchozích týdnech před očekávanou izraelskou operací v této oblasti. Izraelská armáda tvrdí, že zničila 18 ze 24 jednotek Hamásu. Hamás se ale dokázal reorganizovat v oblastech, které armáda považovala za "vyčištěné".

V pondělí izraelská armáda vyzvala asi 100 000 lidí na východě Rafáhu, aby se přemístili do oblasti Mavásí u pobřeží nebo do nedalekého Chán Júnisu, který byl zničen bombardováním. Podle úřadu OSN se tento týden z Rafáhu evakuovalo přes 110 000 lidí. Nyní tam žije na 1,4 milionu lidí, většina z nich uprchla od října z jiných částí Pásma Gazy před boji.

Dnes izraelská armáda vyzvala také obyvatele dvou území na severu Pásma Gazy - uprchlického tábora Džabálija a vesnice Bajt Lahíja, aby se přesunuli do západní části města Gaza. Mluvčí armády uvedla, že obě oblasti jsou "nebezpečnou bojovou zónou", kde Hamás usiluje o obnovu své bojeschopnosti.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že ofenzíva proti městu Rafah se rozjede bez ohledu na to, zda palestinské hnutí Hamás přijme nebo nepřijme návrh příměří zprostředkovaný Spojenými státy a Egyptem.

Pozemní operace izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy by byla "nevýslovnou katastrofou," prohlásil tento týden šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Martin Griffiths. Uvedla to agentura AFP.

"Nejjednodušší pravdou je, že pozemní operace ve městě Rafah nebude ničím menším, než nevýslovnou katastrofou. Proti tomu nepomůže žádný humanitární plán," prohlásil Griffiths poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu přislíbil spuštění ofenzívy proti Rafahu. Do města se přitom uchýlilo přibližně 1,5 milionu Palestinců z jiných částí Pásma Gazy ohrožovaných boji.

"Svět už několik týdnů apeluje na zástupce Izraele, aby Rafah ušetřili, ale městu bezprostředně hrozí pozemní operace," prohlásil Griffiths. Její realizaci označil za katastrofický úder nejen pro civilní obyvatelstvo, ale také pro organizace usilující se doručovat humanitární pomoc.

Izrael podnikne invazi do města Rafah na jihu Pásma Gazy s cílem zničit prapory hnutí Hamás. V úterý to prohlásil Netanjahu s tím, že k tomuto kroku dojde bez ohledu na výsledek jednání dohody o příměří.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.