Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská armáda zaútočila na tábor v Pásmu Gazy. Desítky mrtvých a zraněných

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Nejméně 25 lidí zemřelo a dalších 50 bylo zraněno při pátečních útocích Izraele na stany pro vysídlené Palestince v jižní Gaze, jak uvedlo ministerstvo zdravotnictví Gazy a záchranné složky. Informuje o tom server Times of Israel.

Svědci uvedli, že při jednom z útoků poblíž polní nemocnice Červeného kříže izraelské jednotky vypálily druhou salvu, která zabila lidi, kteří vyšli ze svých stanů.

Místa útoků, která uvádí tamní civilní obrana, se zdají být těsně mimo Izraelem vyhrazené bezpečné zóny na pobřeží Středozemního moře v Gaze. Izraelská armáda (IDF) uvedla, že událost prověřuje, ale nemá žádný náznak, že by IDF útočila uvnitř bezpečné zóny.

Izrael pokračuje ve vojenské operaci v Rafahu, kde přes milion Palestinců hledalo útočiště před boji v jiných částech Gazy. Většina civilistů už z Rafahu uprchla, ale OSN tvrdí, že žádné místo v Gaze není bezpečné a humanitární podmínky jsou zoufalé, protože rodiny se ukrývají ve stanech a stísněných bytech.

Nedávné izraelské útoky v uprchlickém táboře Nusajrát ve střední části Pásma Gazy si vyžádaly životy nejméně 274 Palestinců a zranily dalších 698 lidí. Informaci poskytlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze, uvedla agentura Reuters.

Zabíjení civilistů v Pásmu Gazy během operace, při níž byli osvobozeni čtyři rukojmí, a zadržování rukojmí v hustě obydlených oblastech ale mohou být považovány za válečné zločiny. Uvedl to Úřad vysokého komisaře pro lidská práva (OHCHR) spadající pod OSN, informuje server CNN.

Mluvčí OHCHR Jeremy Laurence uvedl, že provedení této razie v tak hustě obydlené oblasti vyvolává vážné pochybnosti, zda izraelské síly dodržely principy rozlišování, úměrnosti a opatrnosti stanovené válečným právem.

Dále Laurence dodal, že zadržování rukojmí ozbrojenými skupinami v takto hustě obydlených oblastech ohrožuje životy palestinských civilistů i samotných rukojmí. "Toto jednání obou stran by mohlo být kvalifikováno jako válečné zločiny," uvedl Laurence.

Dalších nejméně 39 lidí zahynulo při nedávném izraelském leteckém útoku na školu spravovanou úřadem OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v uprchlickém táboře Nusajrát v palestinském Pásmu Gazy. Ve škole a jejím okolí bylo v době útoku přibližně 20.000 vysídlených lidí. Školu podle informací CNN zasáhly nejméně tři střely.

Akutní nedostatek potravin v severní Gaze zvyšuje počet dětí trpících podvýživou, řekl v pátek šéf velké nemocnice, která ošetřila přibližně 250 podvyživených dětí. Palestinci čelí rozsáhlému hladu, protože válka do značné míry přerušila přísun potravin, léků a základního zboží do Gazy, která je nyní zcela závislá na pomoci.

Válka v pásmu Gazy vypukla po 7. říjnu 2023, kdy palestinská komanda bezprecedentním způsobem zaútočila na jih Izraele, kde zabila přibližně 1200 lidí a dalších přes 250 odvlekla do pobřežní enklávy. Izraelská armáda v odvetě spustila rozsáhlou ofenzívu, která si dosud podle gazských úřadů vyžádala už přes 36.000 obětí, většinou žen a dětí.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy