Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelské dělostřelectvo podniklo nejsilnější útok na Pásmo Gazy za poslední měsíce

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelské dělostřelectvo v pondělí zaútočilo na palebné stanoviště v okolí města Chán Junis na jihu Pásma Gazy, odkud bylo v noci na pondělí směrem na Izrael vystřeleno asi 20 raket. Uvedl to server Times of Israel. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přitom před několika dny prohlásil, že boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás se na jihu Pásma Gazy blíží ke konci

Server napsal, že tento útok představuje nejintenzivnější dělostřeleckou palbu z Pásma Gazy za poslední měsíce.

Izraelská armáda upřesnila, že několik projektilů vystřelených z Pásma Gazy bylo zachyceno a zneškodněno, jiné dopadly do jižního Izraele. Podle místních úřadů ke zraněním lidí ani materiálním škodám nedošlo.

K ostřelování území na jihu Izraele, kde se nacházejí obce a kibuce, se přihlásilo ozbrojené křídlo hnutí Islámský džihád - Brigády al-Kuds. V prohlášení zveřejněném po útoku militanti prohlásili, že útok byl "reakcí na zločiny sionistického nepřítele proti našemu palestinskému lidu".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přitom před několika dny oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

Podle serveru Times of Israel Netanjahu upřesnil, že ukončení intenzivních bojů v Gaze umožní Izraeli přesunout více jednotek na boj proti Hizballáhu podporovanému Íránem v Libanonu.

Válka v Pásmu Gazy odstartovala útoky ze 7. října 2023, kdy palestinská komanda pronikla na jih Izraele a zabila tam přibližně 1140 lidí, většinou izraelských civilistů.

Zároveň bylo zajato kolem 250 rukojmích, z nichž polovina podle Izraele stále zůstává v zajetí, přičemž se předpokládá, že někteří byli mezitím zabiti. V reakci na tyto útoky zahájil Izrael nejprve letecké útoky a následně i pozemní operaci v Gaze.

Netanjahu uvedl tyto poznámky během rozhovoru pro izraelskou televizi, což bylo jeho první interview v hebrejštině od útoků 7. října 2023.

V rozhovoru se také vyjádřil k otázkám ohledně možného vlivu odmítavého postoje záložníků izraelské armády, kteří protestovali proti kontroverzní justiční reformě a odmítli nastoupit do služby.

Netanjahu označil měsíce protivládních protestů za "katastrofu, která přišla z levé části politického spektra". Dodal, že odmítnutí záložníků nastoupit do služby bylo "důležitým faktorem" neúspěchu v reakci na útoky z 7. října, "ale ne hlavním".

Někteří vysocí představitelé izraelských tajných služeb a armády také přiznali, že k útoku vedenému Hamásem vedly chyby a nedostatky.  

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy