Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelské tanky pronikly do centra Rafahu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izrael v noci na úterý opětovně útočil na oblast kolem města Rafah na jihu Pásma Gazy a izraelské tanky pronikly do centra města. Uvedla to agentura Reuters.

Izrael v noci na úterý uskutečnil další dělostřelecké a letecké útoky na několik oblastí Pásma Gazy včetně čtvrti Tal al-Sultán v západní části Rafahu, kde se nachází tábor pro vysídlené. Místní obyvatelé situaci pro AFP označili za mimořádně nebezpečnou.

Izraelský portál ynet uvedl, že v Tal as-Sultánu byly nasazeny izraelské tanky. Pozemní vojsko tam ještě nevstoupilo. Izraelská armáda však tyto zprávy nepotvrdila.

Více než 45 osob přišlo o život při nedělním izraelském náletu v uprchlickém táboře Tal as-Sultán v západní části Rafahu, kde se ukrývaly tisíce lidí. Desítky dalších utrpěly zranění. Mezinárodní společenství tento útok odsoudilo a Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání.

Izrael si v souvislosti s náletem vysloužil kritiku ze strany mezinárodního společenství, odsoudila ho EU či OSN. Šéf diplomacie EU Josep Borrell označil útok za "hrozný". Podle jeho slov je zároveň důkazem toho, že "v Gaze není žádné bezpečné místo". Generální tajemník OSN António Guterres zase naléhal, aby tato "hrůza" v palestinské enklávě skončila.

Borrell navíc informoval, že ministři zahraničních věcí zemí EU se v pondělí v Bruselu dohodli na svolání setkání s Izraelem, aby ho přiměli vysvětlit své chování v ofenzivě v Rafahu navzdory rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který žádal okamžité zastavení této operace.

"Dosáhli jsme potřebné jednomyslnosti ke svolání 'asociační rady' s Izraelem, abychom prodiskutovali situaci v Gaze," řekl Borrell. K setkání má dojít na základě dohody o přidružení existující mezi Izraelem a EU, přibližuje AFP.

Spojené státy v reakci na útok na uprchlický tábor v Rafahu vyzvaly Izrael, aby vynaložil všemožné úsilí a vyhnul se civilním obětem při své ofenzivě v Pásmu Gazy.

"Izrael musí přijmout všechna možná preventivní opatření na ochranu civilistů, " uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady. Dodal, že Washington se prostřednictvím izraelské armády i "svých partnerů na místě" snaží zjistit, co se stalo.

Izraelská armáda tvrdí, že útok byl veden proti "legitimním cílům podle mezinárodního práva, s použitím přesné munice a na základě přesných zpravodajských informací". Při útoku podle ní zahynuli dva vysoce postavení představitelé Hamásu. Zároveň však informovala, že útok vyšetřuje. Podle prvotních zjištění zahynuli civilisté v důsledku požáru, který vypukl po náletu.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze, které řídí Hamás, je mezi oběťmi náletu "23 žen, dětí a starších lidí", přičemž zranění utrpělo dalších 249 osob.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.