reklama

Už loni dospěl nejvyšší soud k závěru, že zákon o náhradním mateřství - který k němu otevřel cestu ženám bez partnera, ale vyloučil z něho homosexuální páry a muže žijící samotně - "nepřiměřeně porušil právo na rovné zacházení a právo na rodičovství". Dal vládě rok na to, aby přišla s novým zákonem, parlament však práci nad ním ve stanoveném čase nedokončil. Soud proto dnes uvedl, že vzhledem k tomu, že stát za více než rok neudělal nic pro změnu stávajících pravidel, nemůže dále přihlížet závažnému porušování lidských práv způsobenému současnými předpisy. Změny vstoupí v platnost za šest měsíců.

Zatímco zástupci komunity LGBT rozsudek považují za "historický milník v boji za rovnoprávnost", pro ultraortodoxního poslance a bývalého ministra vnitra Arje Deriho jde o další ránu pro židovskou identitu Izraele. Náměstek ministra zahraničí Idan Roll, který se otevřeně hlásí k homosexualitě, uvedl, že "si je jist, že většina národa miluje a respektuje jeho rodinu, která vznikla díky náhradní matce".

Agentura AP uvádí, že podle současných pravidel si v Izraeli páry gayů nemohou najít náhradní matku. Vysoké náklady, jaké to s sebou nese v zahraničí, je od toho často odrazují.

Na rozdíl od ostatních zemí na Blízkém východě je Izrael do velké míry vůči lidem patřícím k LGBT komunitě tolerantní. Lidé, kteří se ke své homosexualitě otevřeně hlásí, slouží v armádě i působí v parlamentu. Ministr zdravotnictví je homosexuál. Páry stejného pohlaví sice v Izraeli nemohou uzavřít sňatek, ale pokud tak učiní v zahraničí, izraelské úřady to uznávají.

reklama