Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelský válečný kabinet končí. Netanjahu ho po Gancově odchodu rozpustil

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

V nejvyšších patrech izraelské politiky nastává očekávaná změna. Premiér Benjamin Netanjahu v pondělí rozpustil šestičlenný válečný kabinet, informoval web Times of Israel s odkazem na kancelář předsedy vlády. Jde o očekávaný krok po odchodu jednoho z členů kabinetu Bennyho Gance. 

Zmíněný web napsal, že Netanjahu oznámil rozpuštění kabinetu už v neděli večer. Ganc ohlásil rezignaci na ministerskou funkci dokonce už před několika dny, přičemž ji zdůvodnil chybějící poválečnou strategií pro Pásmo Gazy. "Když Ganc odešel, kabinet už není potřeba," řekl premiér v pondělí.

Netanjahu čelí po Gancově odchodu požadavkům ze strany krajně pravicových koaličních partnerů Itamara Ben Gvira a Bezalela Smotriče, aby se stali součástí kabinetu. Podle médií by to však vedlo jen k zintenzivnění napětí mezi Izraelem a jeho mezinárodními spojenci, včetně Spojených států amerických.

Podle Times of Israel se předpokládá, že premiér bude nově o klíčových otázkách rozhodovat v rámci menších, k tomu určených zasedání bez Ben Gvira. Závěrečný souhlas se pak bude snažit získat od širšího bezpečnostního kabinetu izraelské vlády. 

Izraelská vojenská operace v Gaze zatím pokračuje, ačkoliv Netanjahu v neděli kritizoval armádní plány na každodenní zastavení bojů u jedné z hlavních cest v Pásmu Gazy kvůli dodávkám humanitární pomoci. Izraelská armáda totiž oznámila, že denně zastaví operace od hraničního přechodu Kerem Šalom po Saláh ad-Dína a v oblasti severně od této linie od rána do večera místního času. 

Již zmíněný Ben-Gvir, který zastává funkci ministra pro národní bezpečnost, myšlenku taktických přestávek odsoudil. Podle jeho slov o nich rozhodl "hlupák", který by měl přijít o práci. 

Válečný kabinet vznikl 11. října, tedy čtyři dny po bezprecedentním útoku palestinských komand na jihu Izraele. Za cíl si vytyčil řízení tažení proti hnutím Hamás v Pásmu Gazy a Hizballáh v Libanonu. 

Témata:  Izrael Benjamin Netanjahu Válka v Izraeli s Hamásem

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy