Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko na olympijské hry v Pekingu nevyšle vládní delegaci

Olympijské hry, ilustrační foto.
Olympijské hry, ilustrační foto.
Foto: unsplash.com

Japonsko na nadcházející zimní olympijské hry v Pekingu nevyšle vládní delegaci. Oznámil to dnes mluvčí japonské vlády. Podle agentury Reuters se Japonsko sice přímo nepřipojilo k diplomatickému bojkotu olympiády v Číně vedenému Spojenými státy, ale jeho krok pravděpodobně prohloubí napětí s Pekingem.

Do Pekingu naopak zamíří politička a předsedkyně organizačního výboru olympijských her 2020 v Tokiu Seiko Hašimotová a také prezident japonského olympijského výboru Jasuhiro Jamašita, uvedl vládní mluvčí Hirokazu Macuno. Agentura Reuters v této souvislosti píše, že otázka diplomatického bojkotu nadcházející olympiády je pro Japonsko velmi citlivá vzhledem ke spojenectví s USA a ekonomickým vazbám na Čínu.

"Japonsko se domnívá, že je důležité, aby Čína zajistila svobodu, respekt k základním lidským právům a k právnímu státu, což jsou univerzální hodnoty, které uznává mezinárodní společenství," uvedl Hirokazu Macuno. Jak dodal, Japonsko své výhrady vůči Číně řešilo i přímo při jednáních na různých úrovních.

Japonský premiér Fumio Kišida v parlamentu 16. prosince oznámil, že na olympiádu v Pekingu jet neplánuje.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes na pravidelné tiskové konferenci uvedl, že se Čína těší, až uvítá olympijské funkcionáře a sportovce z Japonska. Peking letos na letní olympiádu v Tokiu rovněž nevyslal vládní delegaci, ale pouze delegaci sportovní, připomíná Reuters.

Sportovci budou v Pekingu soutěžit od 4. do 20. února. Čína diplomatický bojkot ze strany USA, Británie, Kanady a Austrálie označila za "politickou pózu".

Japonsko je blízkým spojencem Washingtonu a dává najevo, že si dělá starosti kvůli rostoucímu ohrožení ze strany Číny. Na druhou stranu je ale na svém sousedovi ekonomicky závislé, Čína je pro japonské firmy klíčovým výrobním centrem a odběratelem japonských aut i dalších výrobků.

Ochránci lidských práv dlouhodobě kritizují Mezinárodní olympijský výbor za to, že Číně pořadatelství blížící se olympiády udělil, i když se stav lidských práv v této zemi od letních olympijských her v Pekingu v roce 2008 nijak nezlepšil.

Témata:  Japonsko olympiáda

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tereza Ramba má být z nejhoršího venku. První informace o diagnóze

Mezi hvězdy šoubyznysu, které letos na podzim skončily v nemocnici, se nejnověji zařadila Tereza Ramba. O přesné podstatě svých problémů se nezmínila, fanouškům nicméně vzkázala, že je z nejhoršího venku. Jak zní její diagnóza? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy