Zrušením obchodního statusu Rusko přijde o výhody, jako jsou nízká cla a málo obchodních překážek. To umožňuje Tokiu zavést vyšší cla na ruské zboží. Vláda se v návaznosti na rozhodnutí parlamentu chystá vydat nařízení, podle kterého bude veškerý dovoz z Ruska do konce března 2023 podléhat vyšším clům. Dovozu ropy, zkapalněného zemního plynu a palladia se opatření netýká, protože na ně nebyla uvalená žádná cla ani předtím, než Rusko získalo doložku.

Japonsko se více zapojuje do mezinárodního úsilí proti Rusku kvůli obavám z dopadu invaze na vývoj ve východní Asii, kde stále více ukazuje svoji sílu čínská armáda. Japonsko rovněž zmrazilo majetek stovky ruských osob a skupin, zakázalo nové investice a obchod, včetně vývozu zboží, které by mohlo být využité pro vojenské účely. Rovněž oznámilo plány na postupné ukončení dovozu ruského uhlí.

Japonsko také čelí odvetným opatřením ze strany Ruska. Moskva nedávno oznámila pozastavení rozhovorů o mírové smlouvě s Tokiem, která zahrnuje i jednání o Ruskem držených ostrovech, které bývalý Sovětský svaz zabavil Japonsku na konci druhé světové války.

Japonský obchod s Ruskem je relativně malý, ale v posledních letech rychle roste. Vývoz ve fiskálním roce, který skončil v březnu, vzrostl o téměř 40 procent a dovoz o téměř 70 procent. Podle ministerstva financí se zvýšení cel bude týkat přibližně deseti procent dovozu z Ruska, jehož hodnota v roce 2021 činila 1,55 bilionu jenů (272,7 miliardy Kč).

Parlament také schválil změnu devizového a obchodního zákona, která má zabránit tomu, aby se kryptoměny používaly k obcházení hospodářských sankcí vůči Rusku, upozornila agentura Kjódó.