reklama

Rozvolnění opatření, které umožnil pokles případů nákazy koronavirem, se kromě Tokia týká také prefektur Hokkaidó, Aiči, Kjóto, Ósaka, Hjógo, Okajama, Hirošima a Fukuoka. Omezení v současné podobě tak zůstanou v platnosti jen na ostrově Okinawa, a to do 11. července.

Nouzový stav ve zmíněných prefekturách s výjimkou Okinawy potrvá do neděle. Později bude například znovu možné podávat v restauracích alkohol, ovšem jen do 19:00 hodin. Úřady také nadále žádají restaurace, aby měly otevřeno pouze do 20:00 hodin.

V Japonsku, které má 126 milionů obyvatel, bylo za poslední den zaznamenáno 1710 nových případů infekce. Na vrcholu čtvrté vlny v půli května přitom přibývalo denně více než 7000 nákaz.

"Pokud začne počet případů znovu růst a vytvářet tlak na nemocnice, rychle podnikneme patřičné kroky, včetně zpřísnění opatření," prohlásil premiér Jošihide Suga v reakci na obavy některých zdravotnických expertů.

Slavnostní zahájení olympiády je stanoveno na 23. července. Hry se měly konat už loni, kvůli pandemii covidu-19 však byly odloženy. Někteří odborníci se i letos netají tím, že by byli pro zrušení olympiády. Panují mezi nimi obavy ze zavlečení mutací koronaviru do Japonska, starosti jim dělá i pomalé tempo očkování. Plně naočkováno je zatím jen šest procent Japonců.

reklama