Kišida novinářům sdělil, že cílem kroku je zabránit nejčernějšímu scénáři. "Je to dočasné opatření, dokud nebudou informace o variantě omikron jasnější," řekl podle agentury Kjódó. Zároveň uvedl, že se nákaza koronavirem prokázala u člověka, který přijel z Namibie. Vzorek nyní v laboratoři analyzují s cílem zjistit,o jakou variantu koronaviru jde.

Zákaz vstupu cizincům Japonsko přitom zmírnilo 8. listopadu, když se otevřelo podnikatelům, zahraničním studentům a stážistům v technických oborech pod podmínkou, že za ně budou zodpovídat organizace, které je hostí.

O víkendu Japonsko zpřísnilo omezení vstupu pro lidi přijíždějící z Jihoafrické republiky a osmi dalších zemí. Těmto cestujícím přitom nařídilo desetidenní karanténu v zařízeních určených vládou.

Nová varianta koronaviru omikron, kterou již v uplynulých dnech zaznamenala i řada zemí v Evropě, včetně ČR, budí obavy po celém světě a mnoho zemí kvůli ní již zpřísnilo podmínky vstupu. Kvůli nové variantě musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu z několika jihoafrických zemí minimálně na deset dnů do izolace. Izrael oznámil, že zakáže vstup cizincům, zatímco Maroko na dva týdny ode dneška pozastaví přílety do země.

Varianta omikron, kterou poprvé identifikovali výzkumníci v JAR, vykazuje mnoho mutací,jež podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají.