Podle agentury Reuters se virus prokázal u 34 členů posádky plavidla Costa Atlantica. V Japonsku to vyvolává obavy o dopad na místní lidi. Připomíná se případ výletní lodi Diamond Princess, která kotvila v únoru kvůli karanténě nedaleko Tokia. Více než 700 lidí z její paluby se koronavirem nakazilo.

V případě plavidla Costa Atlantica je na palubě jenom posádka čítající 623 lidí. Loď byla koncem února dopravena do doků v Nagasaki, protože kvůli epidemii koronaviru padl původní plán na její opravu v Číně.

Úřady prefektury Nagasaki požádaly centrální vládu o pomoc s řešením tohoto případu. "Na palubě je mnoho infikovaných. Náš zdravotnický systém nám neumožňuje situaci zvládnout a oddělit" lidi s pozitivním testem od ostatních, sdělil provinční guvernér Hodo Nakamura.

Mluvčí vlády Jošihide Suga sdělil, že ministerstvo zdravotnictví spolupracuje s italskou vládou a vyslalo na loď odborníky. Přesto panují obavy z přenosu koronaviru z lodi na místní občany, protože podle některých zpráv část posádky nedodržela instrukce zdržovat se výhradně ve vymezeném prostoru, kde se loď opravuje.

Zákaz opustit terminál byl vydán 14. března, avšak někteří členové posádky z místa odešli. Mířili do nemocnice, jiní na letiště, aby odcestovali domů, protože jim skončil kontrakt. V Japonsku se dosud nákaza potvrdila u 11.512 lidí a 281 tam zemřelo.

Novou statistiku po 24 posledních hodinách ohlásily Malajsie, Filipíny a Indonésie.

V Malajsii je nových 50 potvrzených případů, takže celkem 5532. Nově zemřel jeden člověk, dosud v zemi na covid-19 zemřelo 93 lidí. Filipínské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo devět nových úmrtí a 111 nakažených. Celkově má země 6710 případů nákazy a 449 mrtvých. Z onemocnění se uzdravilo téměř 700 lidí.

Lidnatá Indonésie ohlásila 283 nově nakažených a 19 úmrtí, takže celkově počet potvrzených případů stoupl na 7418 a úmrtí na 635. V Indonésii otestovali přes 47.000 lidí a více než 900 pacientů se tam uzdravilo.