Japonská vládní turistická agentura již dříve tento týden oznámila, že v květnu začne do země "na zkoušku" vpouštět malé turistické skupiny z Austrálie, Singapuru, Spojených států a Thajska.

Turistů z těchto zemí bude podle vládní agentury kolem 50 ve skupinách po maximálně čtyřech lidech, budou muset být očkovaní třemi dávkami vakcíny proti covidu-19 a obdrží speciální víza pro vstup do Japonska, kde se budou pohybovat jen s průvodci a budou mít pevně daný program cesty.

"Díky tomuto počinu budeme moci ověřit, jak dobře fungují naše nástroje pro prevenci infekce a budeme moci sepsat pokyny pro cestovní agentury a poskytovatele ubytování," píše vládní turistická agentura ve svém prohlášení.

Japonsko bylo pro cizince, kteří neměli v zemi bydliště, uzavřené v podstatě od začátku pandemie nemoci covid-19 kromě krátké výjimky v listopadu minulého roku. Turistický experiment, který začne příští týden a bude trvat do konce měsíce, je přípravou pro úplné otevření země.

Počet turistů cestujících do Japonska v roce 2020 klesl o 90 procent oproti předchozímu rekordnímu roku, kdy zemi navštívilo téměř 32 milionů lidí. Zahraniční turismus zemi před pandemií přinášel více než čtyři biliony jenů (asi 730 miliard korun) ročně.