reklama

"Shodli jsme se, že jsme se ocitli ve vážné situaci, která nás nutí, abychom zvážili vyhlášení stavu nouze," sdělil Nišimura novinářům po schůzce s guvernérkou Tokia Juriko Kóikeovou a s představiteli tří sousedních prefektur. V těchto regionech opětný rychlý nárůst počtu lidí nakažených koronavirem vyvolal problémy ve zdravotnickém systému.

Ministr nicméně na tiskové konferenci dodal, že vláda ještě předtím, než přijme rozhodnutí, bude chtít slyšet názor expertů.

Premiér Jošihide Suga se zatím odmítá k otázce vyhlášení dalšího stavu nouze vyjadřovat. Očividně je zdrženlivý kvůli možnému dopadu tohoto opatření na ekonomiku, která začala vykazovat známky zotavování z dopadů pandemie způsobené koronavirem.

Japonská vláda vyhlásila kvůli šíření koronavirové infekce stav nouze loni v dubnu nejprve v několika z celkových 47 prefektur, včetně Tokia a Ósaky, a posléze ho rozšířila na celou zemi. Toto opatření pak zcela zrušila koncem května.

Nišimura na dnešní schůzce guvernéry čtyř prefektur vyzval, aby přiměli restaurace končit podávání alkoholických nápojů do 19:00 a ve 20:00 zavírat. Slíbil přitom, že vláda má v úmyslu restauracím, které budou spolupracovat, zvýšit kompenzace. Guvernéři by také měli nabádat své obyvatele, aby bez závažných důvodů nevycházeli ven.

Tokio, které v poslední době zaznamenává rychlé šíření nákazy, dnes hlásilo za pátek dalších 814 infikovaných, přičemž v celé zemi jich přibylo více než 3000. Ve čtvrtek hlavní město zaregistrovalo rekordních 1337 nových infekcí, přes 1000 je to přitom poprvé od začátku pandemie. Celkem se v japonském hlavním městě doposud nakazilo 61.774 lidí.

Podobná rekordní čísla vykazují v posledních dnech i další tři prefektury, jejichž představitelé dnes společně s Kóikeovou jednali s Nišimurou o vyhlášení stavu nouze.

reklama