reklama

Japonsko v polovině června zrušilo v Tokiu a dalších prefekturách stav nouze, který tam byl vyhlášen s cílem zabránit šíření koronaviru. Opatření, která zůstala v platnosti, mají být zrušena 12. července, nárůst případů infekce v posledních dnech ale vyvolává obavy úřadů.

Podle deníku Mainiči šimbun japonská vláda nyní zvažuje, že by opatření prodloužila o dva týdny až měsíc, což by znamenalo, že by platila i v době olympiády, jejíž začátek je plánován na 23. července. Kabinet se má k jednání o reakci na zhoršení koronavirové situace sejít ještě dnes.

Stávající opatření omezují kromě jiného otvírací dobu restaurací, podávání alkoholu a umožňují přítomnost maximálně 5000 diváků na stadionech. Organizátoři olympiády nedávno rozhodli, že stadiony a haly se v době olympijských her budou moci zaplnit na 50 procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Uvedli ale, že při zhoršení epidemické situace by přítomnost diváků na tribunách mohla být i zcela zakázána. Účast zahraničních fanoušků byla vyloučena již dříve.

Koronavirová krize dál komplikuje i průběh štafety s olympijskou pochodní. V úterý japonská média oznámila, že první část štafety v Tokiu ve dnech 9. až 16. července nebude v ulicích, jak se původně plánovalo. O opatřeních pro zbytek štafety japonskou metropolí od 17. července až do zahajovacího ceremoniálu zatím představitelé města nerozhodli.

Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo řadu vyspělých států, vyhnulo. V zemi se 126 miliony obyvatel se potvrdilo přes 798.000 případů koronaviru a více než 14.500 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Desetimilionová Česká republika má počet nákaz i úmrtí více než dvojnásobný. Nyní ale v Japonsku vyvolává obavy nová, nakažlivější mutace viru delta a opětovné zvyšování počtu infikovaných. V úterý bylo v Tokiu nahlášeno 476 nových případů nákazy, o týden dřív to bylo 435. Čísla rostou desátý den za sebou.

Tokijská guvernérka Juriko Koikeová, která byla hospitalizována kvůli vyčerpání, byla dnes propuštěna z nemocnice. Po blíže neurčenou dobu bude nyní pracovat z domova, napsala agentura Reuters.

reklama