reklama

První stav nouze vyhlásily japonské úřady na jaře a platil více než měsíc. Školy a obchody s výjimkou těch, které prodávají nejnutnější zboží, byly tehdy vyzvány, aby zavřely.

Rekordní přírůstek případů nákazy zaznamenalo Japonsko 31. prosince, a sice 4520. To přimělo Tokio a tři sousední prefektury, aby požádaly centrální vládu o zavedení stavu nouze. Premiér Suga se ale k tomuto opatření doposud stavěl zdrženlivě kvůli možnému dopadu na ekonomiku, která začala vykazovat známky zotavování z dopadů pandemie.

V Tokiu zatím byla přijata přechodná opatření - restaurace a karaoke bary byly požádány, aby místo ve 22:00 hodin zavíraly už ve 20:00 hodin. Podniky prodávající alkohol mají zavírat v 19:00. Premiér Suga řekl, že zkrácení otvírací doby restaurací pomohlo zastavit šíření infekce v některých regionech, včetně města Ósaka a ostrova Hokkaidó.

Ve srovnání s jinými zeměmi si Japonsko, které má více než 126 milionů obyvatel, vede v potlačování nákazy dobře. Od začátku epidemie země podle americké Univerzity Johnse Hopkinse eviduje 242.097 infekcí a 3369 úmrtí pacientů s covidem, což je podstatně méně, než má například Česká republika. V poslední době se ale šíření viru i v Japonsku zrychluje.

reklama