reklama

Agentura Kjódó oznámila, že Kišida nechal v úřadu ministry zahraničí a obrany Tošimicua Motegiho a Nobuoa Kišiho. Novým mluvčím vlády bude Hirokazu Macuno. V kabinetu mají být také tři ženy.

Podle agentury Reuters obsadí 13 z 20 vládních postů lidé, kteří dosud členy vlády nebyli. Nejdůležitější posty ale mají připadnout spojencům expremiéra Abeho nebo končícího ministra financí Taróa Asóa. Nová vláda má složit přísahu ještě dnes, Kišida by měl parlamentu předložit vládní program v pátek. Asó podle agentury AP sice z vlády odchází, ale na vysoký post ve vládní Liberálnědemokratické straně Japonska (LDP).

Kišida minulý týden ve středu už Sugu nahradil v čele LDP, když ve druhém kole volby porazil ministra zodpovědného za kampaň očkování proti nemoci covid-19 Taróa Kóna. Bylo tudíž zřejmé, že se Kišida stane premiérem vzhledem k tomu, že LDP má v parlamentu většinu.

Suga odstoupil po pouhém roce ve funkci. Rozhodl se tak poté, co sledoval, jak se jeho podpora propadá kvůli způsobu, jakým se vláda snažila zvládnout covidovou pandemii i kvůli širokému nesouhlasu s tím, že kabinet trval na pořádání olympijských her přes pokračující šíření koronaviru.

Hlavním úkolem 64letého Kišidy nyní bude rychle se vypořádat s pandemií a dalšími domácími a globálními výzvami. Řízení země převzal nedlouho před blížícími se volbami, které by se měly konat v příštích týdnech.

Země se snaží úzce spolupracovat s USA v rámci dvoustranného bezpečnostního paktu vzhledem k stále sílící Číně a rostoucímu napětí v regionu vyvolanému kromě jiného i neshodami kolem Tchaj-wanu, poznamenala AP.

Agentura Kjódó s odvoláním na zdroje z okolí nového premiéra napsala, že Kišida chce volby do dolní komory parlamentu už 31. října. To je dříve než v první polovině listopadu, jak se původně očekávalo.