"Nadále na této věci pracujeme, nasloucháme různým názorům a zvažujeme odpovídající doporučení. Následně bychom chtěli dočasně zrušit koronavirovou pohotovost," citovala Sugu agentura SID.

Rozhodnutí o tom, zda pořadatelé vpustí na olympijské hry alespoň domácí fanoušky, musí padnout do konce června. "I v této době se u nás baseballové a fotbalové zápasy konají s určitým počtem fanoušků a za přísných opatření, které zabraňují šíření infekce. Věřím, že se tedy s touto situací dokážeme vypořádat," doplnil Suga.

Japonsko prodloužilo necelé dva měsíce před zahájením olympijských her nouzový stav v Tokiu a dalších osmi prefekturách o další tři týdny. Zpřísněná opatření kvůli šíření koronaviru, která měla skončit 31. května, zůstanou v platnosti do 20. června. Olympijské hry by měly přitom začít už pět týdnů poté, 23. července.

V rámci bezpečnostních opatření si vláda přeje i snížit počet lidí, kteří v souvislosti s hrami do země přicestují. "Počet návštěvníků, kteří by měli přijít do Japonska v souvislosti s olympiádou, byl dosud stanoven na 59 tisíc a na paralympiádu na 19 tisíc. Požádáme o další snížení," uvedl Suga.

Asijská země v současné době bojuje se čtvrtou vlnou pandemie koronaviru a v počtu očkovaných občanů oproti jiným průmyslovým národům zaostává. Pořádání olympijských her budí v Japonsku stále silný odpor. V průzkumech se pro jejich zrušení vyslovuje 60 procent respondentů, podle nichž je jejich konání rizikem pro veřejnost a znamenaly by další zvýšení tlaku na zdravotnický systém země.