Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

JAR hlásí nedostatek zájemců o očkování proti nemoci covid-19

Jihoafrická republika
Jihoafrická republika
Foto: Pixabay

Jihoafrická republika, která dlouho čelila nedostatku vakcín proti onemocnění covid-19, nyní registruje nízký zájem o očkování proti koronaviru. Napsala to dnes agentura AFP. Před očkovacím centrem v Johannesburgu se několik týdnů tvořily dlouhé fronty zájemců o vakcínu. Dnes ale čekali na svou dávku očkování jen tři lidé.

"Hrozně se té vakcíny bojím," říká 32letý řidič minibusu Muzi. Tvrdí, že znal ženu, která byla zdravotně úplně v pořádku a po očkování zemřela. Devětapadesátiletá Lori Bentleyová říká, že je jediná ze své rodiny, která věří, že vakcíny jsou účinné.

V zemi, která má 58 milionů obyvatel, je plně naočkováno 7,7 procenta populace. Alespoň jednu dávku obdrželo 13 procent místních. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Zdravotníci denně naočkují méně než 200.000 lidí, tedy asi o 100.000 méně, než jaký je oficiální cíl. Vláda chce do konce roku imunizovat 28 milionů lidí, tedy přes 70 procent dospělých. Očkování se dnes otevřelo pro všechny osoby starší 18 let, dosud na něj mohli jen lidé nad 35 let.

Zájem o proticovidové vakcíny neroste navzdory tomu, že v JAR přibývá nakažených i úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. Podle oficiálních statistik je země s více než 2,6 miliony potvrzených případů a téměř 79.000 úmrtí nejvíce zasaženou zemí v Africe. V posledních týdnech registruje průměrně 12.000 potvrzených případů infekce každý den.

Přestože vláda byla dlouho kritizována za pozdní zahájení očkovací kampaně, sehnala už miliony dávek proticovidových vakcín. JAR se navíc stala první africkou zemí, která očkovací látky proti koronaviru sama vyrábí.

Podle nedávného průzkumu ministerstva zdravotnictví v zemi odmítají očkování spíše muži. Až 60 procent naočkovaných jsou ženy. Vláda proto rozesílá SMS zprávy, ve kterých vyzývá muže, aby se dostavili do očkovacích center. Hlavním důvodem neochoty k očkování jsou vedlejší účinky vakcín a pochyby o jejich účinnosti.

Některé organizace se snaží k očkování povzbudit více lidí, a začaly proto nabízet vakcíny v lékárnách, mešitách, dolech, lékárnách či pojišťovnách.

Témata:  Jihoafrická republika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.