reklama

"Hrozně se té vakcíny bojím," říká 32letý řidič minibusu Muzi. Tvrdí, že znal ženu, která byla zdravotně úplně v pořádku a po očkování zemřela. Devětapadesátiletá Lori Bentleyová říká, že je jediná ze své rodiny, která věří, že vakcíny jsou účinné.

V zemi, která má 58 milionů obyvatel, je plně naočkováno 7,7 procenta populace. Alespoň jednu dávku obdrželo 13 procent místních. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Zdravotníci denně naočkují méně než 200.000 lidí, tedy asi o 100.000 méně, než jaký je oficiální cíl. Vláda chce do konce roku imunizovat 28 milionů lidí, tedy přes 70 procent dospělých. Očkování se dnes otevřelo pro všechny osoby starší 18 let, dosud na něj mohli jen lidé nad 35 let.

Zájem o proticovidové vakcíny neroste navzdory tomu, že v JAR přibývá nakažených i úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. Podle oficiálních statistik je země s více než 2,6 miliony potvrzených případů a téměř 79.000 úmrtí nejvíce zasaženou zemí v Africe. V posledních týdnech registruje průměrně 12.000 potvrzených případů infekce každý den.

Přestože vláda byla dlouho kritizována za pozdní zahájení očkovací kampaně, sehnala už miliony dávek proticovidových vakcín. JAR se navíc stala první africkou zemí, která očkovací látky proti koronaviru sama vyrábí.

Podle nedávného průzkumu ministerstva zdravotnictví v zemi odmítají očkování spíše muži. Až 60 procent naočkovaných jsou ženy. Vláda proto rozesílá SMS zprávy, ve kterých vyzývá muže, aby se dostavili do očkovacích center. Hlavním důvodem neochoty k očkování jsou vedlejší účinky vakcín a pochyby o jejich účinnosti.

Některé organizace se snaží k očkování povzbudit více lidí, a začaly proto nabízet vakcíny v lékárnách, mešitách, dolech, lékárnách či pojišťovnách.

reklama