Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je americký prezident v pořádku? Obavy o Trumpovo zdraví sílí

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Depositphotos

V posledních dnech sílí obavy o zdravotní stav amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nejprve vyvolala pozornost modřina na jeho ruce, následně pak jeho nesourodé vyjadřování v souvislosti s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, které se během jediného týdne výrazně změnilo.

Obavy o zdraví prezidenta pramení především z jeho věku – jde totiž o nejstaršího člověka, který kdy stanul v čele Bílého domu. Jeho předchůdce Joe Biden nakonec odstoupil z prezidentského klání právě kvůli rostoucím pochybnostem veřejnosti o jeho fyzické i duševní kondici. Jak však upozorňuje server Newsweek, ani Donald Trump se během své kampaně nevyhnul otázkám týkajícím se jeho věku a „mentální svěžesti“.

Na začátku tohoto týdne se objevily spekulace o Trumpově zdravotním stavu poté, co byl během setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem spatřen s modřinou na ruce. „Prezident Trump je muž z lidu a denně se setkává s více Američany a podává jim ruku než kterýkoli jiný prezident v historii. Jeho odhodlání je neochvějné a dokazuje to každý den,“ vysvětlila mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.

K situaci se vyjádřil i politický analytik Keith Edwards. „Co se děje s Trumpovou rukou? Královna měla podobnou modřinu týden před svou smrtí,“ poznamenal s odkazem na britskou královnu Alžbětu II., u níž se skutečně objevila podobná skvrna krátce před jejím úmrtím.

Trump nadále odmítá zveřejnit lékařskou zprávu ze zdravotního vyšetření, které podstoupil v souvislosti se svým nástupem do funkce prezidenta.

Spekulace o Trumpově duševním stavu zesílily po jeho čtvrtečním setkání s britským premiérem Keirem Starmerem. Na jeho nesouvislé vyjadřování upozornil například server Economic Times. Trump popřel, že by nazval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského diktátorem, přestože tak učinil pouhý týden předtím. Na novinářský dotaz, zda si stále stojí za svým výrokem, reagoval překvapeně: „Řekl jsem to? Nemůžu uvěřit, že jsem to řekl. Další otázka.“

„Chceme s ním spolupracovat, s prezidentem Zelenským ... a budeme s ním spolupracovat,“ řekl Trump. „Myslím, že prezident a já máme ve skutečnosti velmi dobrý vztah. Možná to bylo trochu podrážděné, protože jsme chtěli mít trochu toho, co měly evropské národy,“ doplnil.

Dne 19. února ale Trump na své sociální síti Truth Social napsal: „Vezměte si, že skromně úspěšný komik Volodymyr Zelenskyj přemluvil Spojené státy americké, aby utratily 350 miliard dolarů, aby se pustily do války, kterou nelze vyhrát … Diktátor bez voleb, Zelenskyj by si měl pospíšit, jinak mu žádná země nezbude.“

Témata:  USA Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.