reklama

RFA oznámila, že přednášející, kteří hovořili před zástupci organizací a komunit, sdělili, že země případy nákazy koronavirem má. Nikdo z nich ale neuvedl konkrétní čísla.

RFA se opírá o dva zdroje, o jeden z Pchjongjangu a druhý z provincií. Podle přednášejících jsou nakažení lidé na třech místech - v Pchjongjangu a v provinciích Hwanghe a Hamgjong pukto.

Pchjongjang zavedl kvůli kororonaviru ochranná opatření, zpřísnil pohraniční kontroly a nařídil všem přijíždějícím lidem ze zemí, kde se koronavirus vyskytuje, strávit 30 dní v karanténě. Mnoho diplomatů ze země odcestovalo už začátkem března.

Státní agentura KCNA dnes oznámila, že se úřady snaží odhalit "zbývající možnosti, jimiž by se nákaza mohla do země dostat, přičemž hranice zůstává uzavřená stejně jako vzdušný prostor a teritoriální vody".

V Japonsku dosáhl počet lidí nakažených koronavirem 10.000. Oznámila to dnes televizní stanice NHK. Země má do dnešního dne 200 mrtvých. Rekordní nárůst nových případů ohlásil Singapur, za den tam přibylo 942 infikovaných.

Japonský premiér Šinzó Abe tento týden rozšířil stav nouze z původních sedmi prefektur na území celého Japonska až do 6. května. Lidem to ztíží cestování o svátcích, které připadají na přelom dubna a května a při nichž mají Japonci delší volno.

Abe podle agentury Kjódó v pátek vyzval občany, aby se zdržovali doma. Tokio zaznamenává rekordní nárůst nových případů a panují obavy, že zdravotnický systém ve venkovských oblastech může mít problémy, protože tam žije mnoho starších, a komplikacemi tedy více ohrožených lidí.

Podle japonských sdělovacích prostředků nemocnice stále častěji odmítají přijímat nové pacienty s podezřením na koronavirus, ale i s jinými potížemi. List Japan Today uvedl, že posádka jedné ze sanitek byla odmítnuta v 80 nemocnicích, když vezla pacienta, který měl dýchací potíže a horečku. V jiném případě se podařilo pacienta umístit až poté, co jej odmítli ve 40 klinikách a nemocnicích.

Japan Today doplnil, že pohotovosti mnoha nemocnic odmítají přijímat i lidi, kteří utrpěli infarkt, mrtvici nebo mají vnější zranění.

Situace podle listu poukazuje na slabiny japonského zdravotního systému. Není dostatek lůžek, chybí personál i vybavení. Japonský svaz pro akutní medicínu tvrdí, že pohotovostní oddělení už zkolabovala. Nemocnice jsou přetížené, protože dosud v zemi hospitalizovali všechny případy koronaviru, včetně lidí s mírnými symptomy.

Nemoci covid-19 v Japonsku dosud podlehlo 200 lidí a nejpostiženější oblastí zůstává Tokio. V pátek tam zaregistrovali 201 nových nakažených, NHK ohlásila, že dnes Tokio zaznamenalo 181 nových případů.