Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jedna z rakouských spolkových zemí by mohla skončit v izolaci

Rakouská vlajka
Rakouská vlajka
Foto: Pixabay

Rakouská spolková země Tyrolsko by se měla na měsíc zcela izolovat od zbytku světa. Vyzvala k tomu dnes viroložka a poradkyně rakouské vlády Dorothee von Laerová, která působí na univerzitě v Innsbrucku. V Tyrolsku se šíří takzvaná jihoafrická mutace koronaviru. Podle listu Die Presse už rakouské ministerstvo zdravotnictví skutečně prověřuje možnosti, jak by bylo možné omezit pohyb.

Pokud se podle von Laerové rychle nezačne jednat, hrozí "druhý Ischgl". Tyrolské lyžařské středisko Ischgl se na jaře stalo jedním z hlavních koronavirových ohnisek v Evropě. Nakazilo se tam mnoho místních i turistů, kteří následně virus roznesli do řady evropských zemí. Tyrolská zemská vláda i rakouská spolková vláda následně čelily ostré kritice kvůli pomalé reakci na šíření koronaviru v Ischglu i dalších lyžařských střediscích.

Nyní je Tyrolsko podle agentury APA jedním z hlavních evropských ohnisek jihoafrické mutace viru SARS-CoV-2, která je stejně jako ta britská či brazilská nakažlivější než původní varianta. Listu Der Standard viroložka von Laerová řekla, že v Tyrolsku může jihoafrická varianta už za deset procent případů. Objevily se tu podle ní dokonce i dvě subvarianty mutace odhalené původně v JAR.

Von Laerová tvrdí, že je nyní třeba rychle jednat a izolovat Tyrolsko na měsíc od zbytku Rakouska i zahraničí. Tyrolsko sousedí s Německem, Švýcarskem a Itálií. Obavy z vývoje situace v regionu má též rakouské ministerstvo zdravotnictví. Podle listu Die Presse prověřuje možnosti, jak by mohlo omezit pohyb lidí.

Témata:  Rakousko koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

4. února 2026 11:30

Úplný konec úspěšné moderátorky. Kroužková odchází z České televize

Velkým tématem je od nástupu Babišovy vlády budoucnost veřejnoprávní České televize. Od středy je jasné, že její součástí nebude moderátorka Barbora Kroužková. Už na konci loňského roku se diváci dozvěděli, že nemá pokračovat v hlavní zpravodajské relaci Události. Nyní vyšlo najevo, že televizi opustí úplně. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy