Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihoafrická republika je za vrcholem vlny nákazy omikronem, ruší část opatření

Jihoafrická republika
Jihoafrická republika
Foto: Pixabay

Jihoafrická republika, kde se v listopadu poprvé ve větší míře začala šířit nová koronavirová varianta omikron, už je za vrcholem čtvrté vlny pandemie covidu-19 a ruší část protiepidemických opatření. Ve čtvrtek o tom po svém jednání informovala vláda. S okamžitou platností skončil noční zákaz vycházení, zmírní se i omezení ohledně otevírací doby obchodů prodávajících alkohol, informovala agentura Reuters.

"Všechny ukazatele napovídají, že země už je na celostátní úrovni nejspíš za vrcholem čtvrté vlny," uvedla vláda v prohlášení. "Varianta omikron je vysoce nakažlivá, ale míra hospitalizací je nižší než v předchozích vlnách," dodal kabinet.

Data ministerstva zdravotnictví ukazují, že v týdnu do 25. prosince se počet odhalených případů nákazy oproti předchozímu týdnu snížil o 30 procent. Zmenšil se i tlak na nemocnice, protože ubylo covidových pacientů.

V zemi bude dál povinné nošení roušek na veřejných místech. Na hromadných akcích uvnitř smí být najednou nanejvýš 1000 lidí, venku je maximální kapacita 2000 účastníků.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Jihoafrická republika

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.