Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihokorejský ministr vnitra se omluvil za sobotní neštěstí v Soulu se 156 oběťmi

Jižní Korea, ilustrační fotografie.
Jižní Korea, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Jihokorejská policie v předstihu věděla o nebezpečí plynoucím ze shromáždění velkého počtu lidí v místě sobotních oslav Halloweenu v Soulu, kde si následná tlačenice vyžádala 156 mrtvých a podobný počet zraněných. Způsob, jak s dostupnými informacemi naložila, byl ale neadekvátní, řekl dnes náčelník jihokorejské policie. Ministr vnitra I Sang-min se za to dnes omluvil, informovala agentura AFP.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyzval k zavedení bezpečnostních opatření, která by podobným tragédiím zabránila.

Agentura Reuters uvedla, že přepisy 11 tísňových volání, která byla uskutečněna v průběhu několika hodin před tragédií, svědčí o rostoucím strachu návštěvníků oslav i jejich snaze přimět policii, aby zakročila. První varování před možným vznikem smrtící tlačenice přišlo v sobotu v 18:34 místního času, tedy zhruba čtyři hodiny předtím, než v davu začali umírat první lidé.

"Proudí sem čím dál více návštěvníků a prakticky není prostor se odsud dostat," řekl volající v prvním z přepsaných tísňových hovorů. "Stěží se mi podařilo uniknout. Je tu příliš mnoho lidí, asi byste měli přijet a převzít kontrolu," dodal.

Policie obdržela ještě deset dalších podobných telefonátů, jejichž přepisy dnes zveřejnila. "Lidé padají na ulicích na zem, mohlo by tu dojít k neštěstí, vypadá to hodně nebezpečně," prohlásil jiný volající ve 20:33 místního času. Poslední ze zveřejněných hovorů se odehrál ve 22:11 místního času, tedy jen pár minut předtím, než lidé v jedné zvlášť úzké a strmé uličce začali padat jeden přes druhého. "Lidé tady budou umačkáni k smrti. Vládne tu chaos," zaznělo v tomto posledním hovoru, v němž jsou slyšet i zděšené výkřiky.

Policie uvedla, že v reakci na čtyři z telefonátů byli na místo vysláni její příslušníci. Proč nereagovala na další hovory, policie nevysvětlila a nesdělila ani, jaká opatření přijala po příjezdu na místo. "Tyto věci se nyní prověřují," odpověděla policie na dotaz agentury Reuters.

"Chtěl bych využít této příležitosti a upřímně se omluvit veřejnosti za tuto nehodu jako ministr odpovědný za bezpečnost lidí," řekl ministr vnitra I Sang-min v parlamentu k přístupu policie k události, která neměla oficiální organizátory.

Před ním náčelník policie přiznal zodpovědnost. "Cítím bezmeznou odpovědnost za bezpečnost veřejnosti při tomto neštěstí a udělám vše pro to, aby se taková tragédie už neopakovala," řekl na tiskové konferenci.

Také premiér Han Duk-so dnes podle agentury Reuters řekl, že jednou z příčin neštěstí byla nedostatečná opatření ke zvládání davu ze strany institucí, a slíbil vyšetřit, zda reakce orgánů byla adekvátní. Agentura AFP dnes také napsala, že soulská radnice má systém sledování davu v reálném čase, který využívá údaje z mobilních telefonů k předpovídání návštěvnosti akce. Podle zpráv médií ale tento systém nebyl v sobotu použit.

"Měli bychom přijít s konkrétními bezpečnostními opatřeními, jak zvládat dav, nejenom v ulicích, kde se stala tato obrovská katastrofa, ale i na jiných místech s velkými počty lidí, jako jsou stadiony a koncertní prostory," řekl prezident Jun Sok-jol.

V sobotu se k oslavám svátku Halloween v Soulu do čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů, podle místních médií sjelo na 100.000 lidí. Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky po zrušení omezení, která tamní úřady zavedly kvůli pandemii covidu-19. V jednu chvíli začala tlačenice, když se do úzké uličky začaly hrnout tisíce lidí, řada v různých kostýmech.

K dnešnímu ránu má toto neštěstí 156 obětí, dalších 151 lidí je zraněných, 29 z nich je ve vážném stavu. Mezi mrtvými je přes dvě desítky cizinců, mimo jiné lidé z Číny, Íránu, Uzbekistánu, Spojených států, Rakouska nebo Norska. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi byli Češi.

Na adresu policie se po neštěstí snesla rozsáhlá kritika. Agentura AFP napsala, že zatímco k oslavám zhruba 100.000 lidí bylo do čtvrti Itewon nasazeno 137 policistů, k jiné akci v jihokorejské metropoli s 25.000 účastníky policie vyslala 6500 svých příslušníků.

Tělocvična v Soulu je plná bot a věcí obětí i přeživších tlačenice

Pozůstalí po obětech tlačenice v jihokorejském Soulu i přeživší přicházejí do velké sportovní haly a procházejí mezi dlouhými řadami bot, kabelek a dalších předmětů. Pátrají po svých vlastních věcech nebo po těch, které patřily jejich blízkým, popisuje agentura AP. V Soulu v místě oslav Halloweenu zemřelo v sobotní tlačenici 156 lidí a zhruba stejný je počet zraněných.

Policie na místě neštěstí posbírala 1,5 tuny osobních věcí, 250 párů bot, oblečení, kostýmy, brýle, ale také mobilní telefony a několik pasů. Většinu teď umístila do haly, kde se obvykle hraje badminton a volejbal. Tělocvična zůstane nepřetržitě otevřená až do neděle, uvedla dnes policie.

Zhruba dvě třetiny obětí byly ženy a podle odborníků je množství poztrácených bot jen dalším důkazem o síle davu, který mnohé ženy a dívky zul a 98 jich také usmrtil, píše AP.

Stanice BBC popisuje, že v hale panoval klid a lidé, z nichž někteří si odnášeli poznané předměty, byli zádumčiví. Všechny věci jsou roztříděné podle kategorií a pečlivě označené kódy, jak je vidět na snímcích.

Náčelník jihokorejské policie dnes přiznal, že policisté v sobotu měli zprávy o hrozícím nebezpečí, ale nereagovali adekvátně. Ministr vnitra I Sang-min se za to dnes omluvil a prezident Jun Sok-jol vyzval k zavedení bezpečnostních opatření, která by podobným tragédiím zabránila.

V sobotu se k oslavám svátku Halloween v Soulu do čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů, podle místních médií sjelo na 100.000 lidí. Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky po zrušení omezení, která úřady zavedly kvůli pandemii covidu-19. V jednu chvíli začala tlačenice, když se do úzké uličky začaly hrnout tisíce lidí, mnozí v různých kostýmech. Třicítka zraněných je ve vážném stavu.

Témata:  Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.