Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyzval k zavedení bezpečnostních opatření, která by podobným tragédiím zabránila.

Agentura Reuters uvedla, že přepisy 11 tísňových volání, která byla uskutečněna v průběhu několika hodin před tragédií, svědčí o rostoucím strachu návštěvníků oslav i jejich snaze přimět policii, aby zakročila. První varování před možným vznikem smrtící tlačenice přišlo v sobotu v 18:34 místního času, tedy zhruba čtyři hodiny předtím, než v davu začali umírat první lidé.

"Proudí sem čím dál více návštěvníků a prakticky není prostor se odsud dostat," řekl volající v prvním z přepsaných tísňových hovorů. "Stěží se mi podařilo uniknout. Je tu příliš mnoho lidí, asi byste měli přijet a převzít kontrolu," dodal.

Policie obdržela ještě deset dalších podobných telefonátů, jejichž přepisy dnes zveřejnila. "Lidé padají na ulicích na zem, mohlo by tu dojít k neštěstí, vypadá to hodně nebezpečně," prohlásil jiný volající ve 20:33 místního času. Poslední ze zveřejněných hovorů se odehrál ve 22:11 místního času, tedy jen pár minut předtím, než lidé v jedné zvlášť úzké a strmé uličce začali padat jeden přes druhého. "Lidé tady budou umačkáni k smrti. Vládne tu chaos," zaznělo v tomto posledním hovoru, v němž jsou slyšet i zděšené výkřiky.

Policie uvedla, že v reakci na čtyři z telefonátů byli na místo vysláni její příslušníci. Proč nereagovala na další hovory, policie nevysvětlila a nesdělila ani, jaká opatření přijala po příjezdu na místo. "Tyto věci se nyní prověřují," odpověděla policie na dotaz agentury Reuters.

"Chtěl bych využít této příležitosti a upřímně se omluvit veřejnosti za tuto nehodu jako ministr odpovědný za bezpečnost lidí," řekl ministr vnitra I Sang-min v parlamentu k přístupu policie k události, která neměla oficiální organizátory.

Před ním náčelník policie přiznal zodpovědnost. "Cítím bezmeznou odpovědnost za bezpečnost veřejnosti při tomto neštěstí a udělám vše pro to, aby se taková tragédie už neopakovala," řekl na tiskové konferenci.

Také premiér Han Duk-so dnes podle agentury Reuters řekl, že jednou z příčin neštěstí byla nedostatečná opatření ke zvládání davu ze strany institucí, a slíbil vyšetřit, zda reakce orgánů byla adekvátní. Agentura AFP dnes také napsala, že soulská radnice má systém sledování davu v reálném čase, který využívá údaje z mobilních telefonů k předpovídání návštěvnosti akce. Podle zpráv médií ale tento systém nebyl v sobotu použit.

"Měli bychom přijít s konkrétními bezpečnostními opatřeními, jak zvládat dav, nejenom v ulicích, kde se stala tato obrovská katastrofa, ale i na jiných místech s velkými počty lidí, jako jsou stadiony a koncertní prostory," řekl prezident Jun Sok-jol.

V sobotu se k oslavám svátku Halloween v Soulu do čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů, podle místních médií sjelo na 100.000 lidí. Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky po zrušení omezení, která tamní úřady zavedly kvůli pandemii covidu-19. V jednu chvíli začala tlačenice, když se do úzké uličky začaly hrnout tisíce lidí, řada v různých kostýmech.

K dnešnímu ránu má toto neštěstí 156 obětí, dalších 151 lidí je zraněných, 29 z nich je ve vážném stavu. Mezi mrtvými je přes dvě desítky cizinců, mimo jiné lidé z Číny, Íránu, Uzbekistánu, Spojených států, Rakouska nebo Norska. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi byli Češi.

Na adresu policie se po neštěstí snesla rozsáhlá kritika. Agentura AFP napsala, že zatímco k oslavám zhruba 100.000 lidí bylo do čtvrti Itewon nasazeno 137 policistů, k jiné akci v jihokorejské metropoli s 25.000 účastníky policie vyslala 6500 svých příslušníků.

Tělocvična v Soulu je plná bot a věcí obětí i přeživších tlačenice

Pozůstalí po obětech tlačenice v jihokorejském Soulu i přeživší přicházejí do velké sportovní haly a procházejí mezi dlouhými řadami bot, kabelek a dalších předmětů. Pátrají po svých vlastních věcech nebo po těch, které patřily jejich blízkým, popisuje agentura AP. V Soulu v místě oslav Halloweenu zemřelo v sobotní tlačenici 156 lidí a zhruba stejný je počet zraněných.

Policie na místě neštěstí posbírala 1,5 tuny osobních věcí, 250 párů bot, oblečení, kostýmy, brýle, ale také mobilní telefony a několik pasů. Většinu teď umístila do haly, kde se obvykle hraje badminton a volejbal. Tělocvična zůstane nepřetržitě otevřená až do neděle, uvedla dnes policie.

Zhruba dvě třetiny obětí byly ženy a podle odborníků je množství poztrácených bot jen dalším důkazem o síle davu, který mnohé ženy a dívky zul a 98 jich také usmrtil, píše AP.

Stanice BBC popisuje, že v hale panoval klid a lidé, z nichž někteří si odnášeli poznané předměty, byli zádumčiví. Všechny věci jsou roztříděné podle kategorií a pečlivě označené kódy, jak je vidět na snímcích.

Náčelník jihokorejské policie dnes přiznal, že policisté v sobotu měli zprávy o hrozícím nebezpečí, ale nereagovali adekvátně. Ministr vnitra I Sang-min se za to dnes omluvil a prezident Jun Sok-jol vyzval k zavedení bezpečnostních opatření, která by podobným tragédiím zabránila.

V sobotu se k oslavám svátku Halloween v Soulu do čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů, podle místních médií sjelo na 100.000 lidí. Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky po zrušení omezení, která úřady zavedly kvůli pandemii covidu-19. V jednu chvíli začala tlačenice, když se do úzké uličky začaly hrnout tisíce lidí, mnozí v různých kostýmech. Třicítka zraněných je ve vážném stavu.