reklama

"Podle mě je možné, že Severní Korea odpálí ICBM během tohoto prosince. Bez ohledu na to, zda bude mít tato balistická raketa krátký nebo dlouhý dolet, pokud k ní bude připevněna jaderná zbraň, představuje pro nás jadernou hrozbu a jaderný útok," řekl Kim novinářům na letišti ve Washingtonu, kam přicestoval na jednání Poradní skupiny pro jaderné otázky (NCG).

NCG má za cíl zlepšit koordinaci mezi USA a Jižní Koreou v jaderných otázkách a zvýšit připravenost na případný útok ze strany Severní Koreje. Na jejím zřízení se dohodli lídři USA a Jižní Koreje v dubnu. Obě spojenecké země chtějí zároveň posílit výměnu informací a plánování pro nepředvídatelné události.

"V rámci rozšířeného odstrašování se zabýváme tím, jak předem zabránit severokorejskému jadernému útoku a zároveň čelit jadernému útoku okamžitě v počáteční fázi v případě, že Severní Korea udělá tuto chybu," dodal Kim s tím, že ICBM je součástí jednání o tvz. rozšířeném odstrašování.

KLDR letos otestovala svou první mezikontinentální balistickou raketu na pevná paliva – největší kategorii balistických raket – a tuto technologii využívá i v celé řadě menších zbraní.

Vojenští analytici tvrdí, že rakety na tuhé palivo se snáze a bezpečněji ovládají a vyžadují menší logistickou podporu, díky čemuž se hůře odhalují než zbraně na kapalné palivo.

OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických střel a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR však tento zákaz pravidelně porušuje.